• آزمایش‌ دیابت بارداری

    متخصصین پزشکی هنوز به اتفاق نظر یکپارچه‌ای در مورد اصول کلی غربالگری دیابت بارداری نرسیده‌اند. هنوز سوالاتی مانند اینکه آیا غربالگری دیابت بارداری در سنین بارداری کمتر از 25 سال نیاز هست یا خیر، پاسخ روشنی دریافت نکرده‌‌اند. برخی معتقدند که بهترین راه تشخیص تمامی موارد دیابت بارداری، غربالگری تمامی زنان باردار در تمامی سنین می‌باشد.

    آزمایش‌ دیابت بارداری

چه زمانی غربالگری کنیم؟

پزشکتان در اوایل بارداری احتمالا تمامی عوامل ریسک ابتلا به دیابت بارداری را ارزیابی خواهد کرد. اگر شما در ریسک بالای ابتلا به دیابت بارداری قرار داشته باشید – برای مثال شاخص توده بدنی (BMI) قبل از بارداری شما 30 یا بالاتر باشد یا در خانواده تان فردی مبتلا به دیابت وجود داشته باشد – پزشکتان در اولین قرار ملاقات دوران بارداری از شما تست ابتلا به دیابت خواهد گرفت.

اگر ریسک متوسط ابتلا به دیابت دوران بارداری داشته باشید، احتمالا در سه ماهه دوم دوران بارداری – بین هفته 24 تا 28- مورد تست قرار خواهید گرفت.

روال غربالگری برای دیابت بارداری

آزمایش چالش اولیه گلوکز:

شما یک نوشیدنی شیرین می‌نوشید. یک ساعت بعد آزمایشی برای اندازه گیری میزان قند خونتان انجام خواهد شد. در نتایج بدست آمده از این آزمون میزان قند خون پایین تر از 130 تا 140 میلی گرم بر دسی لیتر (mg/dL) یا پایین تر از 7.2 تا 7.8 میلی مول بر لیتر (mmol/L) نرمال محسوب می شود. اگرچه ممکن است این مقدار در کلینیک های مختلف پزشکی متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از سطح نرمال باشد، تنها بدین معناست که شما ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت بارداری دارید. در این صورت نیاز است تا تست تحمل گلوکز را انجام دهید تا مطمئن شوید که مبتلا به دیابت بارداری هستید یا خیر.

تست تحمل گلوکز:

صبح بصورت ناشتا سطح قند خونتان اندازه گیری می شود. سپس نوشیدنی شیرین دیگری میل می‌کنید -این نوشیدنی غلطت شیرین کننده بیشتری دارد- سپس قند خونتان هر ساعت یکبار تا سه مرتبه اندازه گیری خواهد شد. اگر حداقل دو تا از سه نتیجه حاصل شده بالاتر از حد نرمال باشد دیابت بارداری شما تشخیص داده خواهد شد.

اگر مبتلا به دیابت بارداری بودید

پزشکتان احتمالا چکاپ‌های متناوبی را برای شما در نظر خواهد گرفت، بخصوص در سه ماهه آخر دوران بارداری شما. در طول این آزمایشات، پزشکتان بر قند خون شما نظارت خواهد کرد. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد بعنوان بخشی از برنامه درمانی‌تان قند خونتان را بصورت روزانه اندازه گیری کنید.

اگر شما برای کنترل قند خونتان دچار مشکل هستید ممکن است نیاز داشته باشید تا از انسولین استفاده کنید. همچنین اگر از عوارض دیگر بارداری رنج می برید ممکن است به تست‌های بیشتری برای سنجش سلامت بچه نیاز داشته باشید. این تست‌ها عملکرد جفت جنین را ارزیابی می‌کند. جفت جنین عضوی است سیستم گردش خون جنین را به مادر متصل می‌کند تا به جنین اکسیژن و مواد غذایی برسد.

اگر برای کنترل دیابت بارداری‌تان مشکلی پیش آید، ممکن است جفت را تحت تاثیر قرار دهد و دریافت اکسیژن و مواد غذایی به فرزند را به خطر بیاندازد. پزشکتان در طول دوران بارداری نیز آزمایش‌هایی را برای صحت سلامت فرزندتان انجام خواهد داد.

تست قند خون بعد از زایمان

پزشک شما قند خونتان را بعد زایمان به مدت 6 تا 12 هفته چک خواهد کرد تا مطمئن شود که سطح قند خونتان به محدوده نرمال بازگشته است. اگر نتیجه تست شما نرمال باشد - که در اکثر موارد اینگونه است - لازم است تا حداقل هر سه سال یکبار عوامل ریسک ابتلا به دیابت را ارزیابی کنید. اگر تست‌های آتی نشان دهنده دیابت یا پیش دیابت (وضعیتی که در آن سطح قند خونتان بالاتر از حد مجاز است ولی بقدری نیست که دیابت محسوب شود) باشد با پزشک خود در مورد برنامه ریزی برای مدیریت دیابت خود و تلاش برای کنترل آن صحبت کنید.