• انواع دیابت

    با توجه به اینکه سه نوع اصلی دیابت وجود دارد، یک مرحله قبل از ابتلا به دیابت که به آن مرحله "پیش دیابت" و به آن اختلال تحمل گلوکز نیز گفته می‌شود، وضعیتی است که سطح قند خون به سطحی بالاتر از محدوده نرمال اکثریت افراد جامعه افزایش می‌یابد، ولی هنوز کمتر از حدی است که آن را دیابت بنامند.

    انواع دیابت

افرادی که در مرحله پیش دیابت قرار دارند، اگر وضعیت خود را به دقت کنترل نکنند، در سنین بالاتر با ریسک بیشتری به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد. افرادی که به تشخیص پزشک در مرحله پیش دیابت هستند، می‌توانند با انجام یک سری اقدامات مانند کنترل وزن، ورزش کردن و تغذیه سالم از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنند.

دیابت نوع 1

اولین نوع دیابت، دیابت نوع 1 است که نوعی بیماری سیستم ایمنی بدن بشمار می‌رود و در آن لوزالمعده مقدار خیلی کمی انسولین تولید می‌کند یا اصلا هیچ انسولینی تولید نمی‌کند. دیابت نوع 1 در افراد کمتر از 20 سال که با علائم دیابت روبرو می‌شوند تشخیص داده می‌شود و نشانه‌های اولیه آن در سنین خیلی کم و در کودکی صورت می‌گیرد.

برخی از دانشمندان معتقدند که دیابت نوع 1 بیماری ژنتیک است که در آن سلول‌های لوزالمعده آسیب می‌بینند و این سلول‌ها کارکرد خود را از دست می‌دهند. برخی دیگر نیز معتقدند این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می‌شود و باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به سلول‌های لوزالمعده حمله کنند.

در هر دو حالت سلول‌های لوزالمعده از بین می‌روند، پس افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند تا آخر عمر با این بیماری دست به گریبان‌اند و مجبورند که تا آخر عمر خود انسولین دریافت کنند. علاوه بر درمان با انسولین، ورزش کردن و توجه ویژه به برنامه غذایی سالم نیز برای جلوگیری از نوسان قند خون ضروری است.

انواع دیابت

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 معمولا در افرادی که با افزایش سن به اضافه وزن دچار می‌شوند، رخ می‌دهد. اگرچه به دیابت نوع 2 در برخی مواقع دیابت بزرگسالی هم گفته می‌شود، ولی در برخی از کشورها مانند ایالات متحده، کودکان زیادی بعلت کمبود فعالیت بدنی به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

در حدود 90 درصد از افراد دیابتی به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. تفاوت دیابت نوع 1 و نوع 2 در این است که در دیابت نوع 2 لوزالمعده انسولین تولید می‌کند، ولی این مقدار کافی نیست و یا بدن بخوبی نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده کند.

دیابت نوع 2 معمولا بیماری ناشی از سبک زندگی غلط شناخته می‌شود، چراکه معمولا افراد کم تحرک که اضافه وزن دارند و فعالیت بدنی کافی ندارند به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگرچه سن، به همراه عامل وراثت هم از دیگر عوامل بروز این بیماری هستند. اگر یکی از والدین یا خواهر و برادرهای شما مبتلا به دیابت نوع 2 باشند، ریسک بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 برای شما وجود دارد.

انواع دیابت

دیابت بارداری

نوع سوم دیابت، تحت عنوان دیابت بارداری شناخته می‌شود، وضعیتی است که در آن فرد در سه ماهه دوم دوران بارداری خود مبتلا به دیابت می‌شوند. در حدود 4 درصد از زنان باردار به این نوع دیابت مبتلا می‌شوند. برخلاف دیابت نوع 1 و 2، دیابت بارداری بعد از زایمان برطرف می‌شود.

زمانی که فردی در دوران بارداری مبتلا به دیابت بارداری می‌شود، احتمال بیشتری وجود دارد که در زایمان بعدی هم به همین بیماری مبتلا شود و همچنین احتمال دارد در سال‌های آتی به دیابت نوع 2 دچار شود. هر چقدر سن بارداری در خانمی بالاتر باشد، احتمال ابتلا به دیابت بارداری بیشتر است.

انواع دیابت