• تشخیص دیابت

  راه دقیق تشخیص علائم دیابت در دست پزشکان است.

  پیش از آنکه آزمایش بر روی بیمار انجام شود، اگر بیمار علائم خاصی را گزارش دهد، پزشک به احتمال بروز بیماری مشکوک خواهد شد. پزشکان صحت علائم را با پرسش‌هایی در مورد تاریخچه استفاده دارو از بیمار، ارزیابی می‌کنند.

  تشخیص دیابت

پزشکان ممکن است بر حسب نیاز، برخی آزمایش‌های فیزیکی را نیز بر روی بیمار انجام دهند. این آزمایشات می‌تواند شامل بررسی پاها به منظور ایجاد تغییرات احتمالی در روند حسی آن-ها باشد که در حال توسعه هستند.

انجام آزمایشات روندی مداوم برای افراد مستعد بیماری که نشانه‌های پیش دیابت دارند، است. وزارت بهداشت و درمان آمریکا آزمایشات مربوط به دیابت را برای تمامی افرادی که در حدود سن 45 سال و بالاتر و دچار اضافه وزن هستند و یا افرادی با زیر سن 45 سالگی که یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر را داشته باشند، توصیه می‌کند:

 • - فشار خون بالا (Hypertension)
 • - کلسترول بالا
 • - داشتن تاریخچه ابتلا به دیابت، در خانواده خود
 • - داشتن ژن‌های وراثتی آفریقایی- آمریکایی، آمریکایی- آسیایی، اسپانیایی- آمریکایی و افرادی که بومی آمریکا و یا جزایر اقیانوس آرام باشند
 • - داشتن تاریخچه‌ای از دیابت بارداری و یا به دنیا آوردن فرزندی با وزن بالاتر از 4 کیلوگرم

آزمایشات خون برای تشخیص دیابت

یکی از سه آزمایش خون زیر می‌تواند برای تشخیص قطعی دیابت کفایت کند:

• آزمایش سطح قند خون ناشتا (FPG)- این آزمایش، پس از 8 ساعت از خوردن آخرین غذا انجام می‌شود

• سطح هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c)- این آزمایش به منظور اندازه‌گیری سطح متوسط گلوکز خون در ظرف 2 تا 3 ماه گذشته اتخاذ می‌شود

• آزمایش مربوط به تست گلوکز خوراکی (OGTT)- آزمایشی است که معمولا کمتر انجام می‌شود. این آزمایش در دو مرحله قبل و بعد از گذشت 2 ساعت از خوردن یک نوشیدنی شیرین (محلول غلیظ گلوکز)، گرفته می‌شود

آزمایش سطح هموگلوبین به طور خلاصه به A1C معروف است که به طور معمول برای بررسی میزان مدیریت بیماری دیابت نیز استفاده می‌شود.

از آنجایی که انسولین در خون شما به طور مناسب کار نمی‌کنبرای یک تشخیص اولیه، تست HbA1C می‌بایست مقداری حدود 5/6% یا بالاتر را نشان دهد. یک تست A1C با نتیجه ای بین 7/5% و 4/6% نشان دهنده علائم پیش دیابتی و یا بالا بودن احتمال ابتلا به دیابت نوع 2، است.

تست HbA1c، با وجود آنکه تست گرونی است نسبت به FPG، تستی است که برای تشخیص دیابت، به دلیل داشتن مزیت‌هایی چون مزیت-های زیر، ترجیح داده می‌شود:

 • - آسانی بیشتر (نیازی به شرایط ناشتا بودن ندارد)
 • - احتمال پایین بروز اختلاف، در نتیجه روزانه آزمایش به دلیل بیماری و استرس

وقتی که آزمایش FPG به منظور تشخیص دیابت استفاده می‌شود، بیماری دیابت در سطحی بالاتر یا مساوی 126 mg/dL (0/7 mmol/L) است. برای تست OGTT تست سطح گلوکز بعد از 2 ساعت بایستی مساوی یا بالاتر از 200 mg/dL (1/11 mmol/L) برای تشخیص وجود بیماری دیابت باشد.

اگر نتایج بدست آمده از آزمایشگاه واضح نباشند، یک آزمایش خون مثبت هم نیاز است تا بتوان از خطای احتمالی آزمایشگاه پیشگیری نمود.

آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری دیابت

اگر چه آزمایش ادرار زمانی بسیار متداول بوده است، اما دیگر برای تشخیص دیابت استفاده نمی‌شود. آزمایش‌های خون، به این دلیل که آزمایش ادرار حساسیت کافی نداشت و تنها نتیجه خامی از میزان سطح قند خون ارائه می‌داد، جایگزین آن شدند. البته نمونه ادرار به هر حال برای آزمایش کتون، به ویژه در افرادی که نشانه‌هایی از دیابت نوع 1 دارند، استفاده می‌شود.

ماردین