• درمان‌ طبیعی و گیاهی دیابت

  همانطور که می‌دانید خیلی از گیاهان، آثار درمانی مفیدی برای دیابت دارند و دارای مزیت کاهش قند خون بدن هستند. این نوع گیاهان برای افراد مبتلا یا افرادی که در ریسک ابتلا به دیابت قرار دارند، مفید می‌باشد.

  درمان‌ طبیعی و گیاهی دیابت

تعدادی از تحقیقات بالینی که در سال‌های اخیر انجام شده است رابطه معناداری را میان درمان‌های گیاهی و بهبود کنترل قند خون نشان می‌دهند. این امر باعث افزایش تعداد افرادی شده است که گیاهان دارویی را به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنند تا قند خون خود را کنترل کنند.

چه درمان‌های گیاهی وجود دارد؟

درمان‌های گیاهی که در تحقیقات مشخص شده است دارای خواص ضد دیابت هستند، شامل گیاه‌های زیر می‌باشند:

 • آلوئه ورا
 • عصاره قره گيله (تمشک بیلبری)
 • خربزه تلخ
 • دارچین
 • شنبلیله
 • زنجبیل
 • بامیه

اگرچه اکثر این گیاهان در طب سنتی شرقی و طب آیورودا کاربرد دارند، خیلی از متخصصین تغذیه در کشورهای غربی به خواص گزارش شده این گیاهان با دید تردید می‌نگرند.

در واقع خیلی از گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌های درمانی ممکن است با داروهای درمانی دیابت (شامل انسولین) تداخل داشته باشند و باعث افت شدید قند خون شوند. اغلب در این مورد بحث می‌شود که استفاده از مکمل‌های گیاهی می‌تواند سطح قند خون را به حد خطرناکی کاهش دهد و باعث ایجاد عوارض ناخواسته شود. با هر تصوری که از گیاهان دارویی استفاده می‌کنید، لازم است تا با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا از بی‌خطر بودن آن‌ها و همچنین دوز مصرفی آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

درمان‌های گیاهی دیگر

گیاهان زیر و مشتقات آن‌ها در خیلی از فرهنگ‌های بومی برای درمان دیابت بکار می‌روند:

سیر

"آلیوم ساتیوم" بیشتر تحت عنوان سیر شناخته می‌شود و دارای خواص آنتی اکسیدانی و اثر میکروسیرکولاسیون است. تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده است که به نتایج مثبتی در زمینه ارتباط بین سیر و قند خون دست یافته است.

سیر باعث کاهش سطح قند خون وافزایش ترشح انسولین می‌شود. اطلاعات بدست آمده در این ارتباط بسیار محدود است. شواهد و تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

پیچک کدو (Coccinia indica)

Coccinia indica که تحت عنوان پیچک کدو هم شناخته می‌شود يكی ديگر از داروهايي است كه در طب سنتي هند برای درمان ديابت به كار میي‌رود. مكانيسم عملكرد اين گیاه به طور كامل مشخص نشده است، ولي به نظر میي‌رسد كه اين گياه دارای اثراتی شبيه به انسولين است. نتايج مطالعات ديگر هم از اثرات هيپوگلسميك اين گياه حمايت میي‌كند.

برگ انجير (Ficus carica)

Ficus carica یا برگ انجیر بعنوان درمان گیاهی دیابت در اسپانیا و جنوب غربی اروپا بکار می‌رود، ولی ماده فعال آن هنوز شناخته نشده است. برخی مطالعات در حیوانات نشان می‌دهد که مصرف برگ انجیر باعث افزایش تسهیل جذب گلوکز می‌شود. اگرچه اثربخشی این گیاه در درمان دیابت هنوز باید بصورت رسمی تایید شود.

جینسینگ(Ginseng)

جینسینگ اسم عامی است که برای گونه‌هایی گیاهی مختلفی بکار می‌رود. در برخی از مطالعات انجام شده بر روی جینسینگ آمریکایی کاهش قند خون گزارش شده است. گونه‌های مختلف جینسینگ عبارتند از: جینسینگ کره‌ایی، جیینسینگ سیبریایی، جینسینگ آمریکایی و جینسینگ ژاپنی. در برخی از نقاط، معتقدند که این گیاه، تمامی دردها را درمان می‌کنند. مطالعات بیشتری در این مورد نیاز است تا اثربخشی جینسینگ را در بلندمدت مورد ارزیابی قرار دهد.

خربزه تلخ (Momordica charantia)

خربزه تلخ بومی مناطقی در آسیا، هند، آفریقا و آمریکای جنوبی می‌باشد. این گیاه می‌تواند به افراد دیابتی در زمینه ترشح انسولین و اکسیداسیون گلوکز کمک کند. با مصرف این دارو تغییرات شدید در میزان قند خون نیز گزارش شده است.

ریحان مقدس (Ocimum sanctum)

اوسیموم سانکتوم یکی از گیاهانی است که در درمان‌های طب آیورودا کاربرد فراوانی دارد. نام دیگر این گیاه ریحان مقدس است. یک تحقیق بالینی که در مورد اثربخشی این گیاه انجام شد اثر مثبتی را بر گلوکز بعد از وعده غذایی و گلوکز در زمان گرسنگی نشان داد. متخصصین معتقدند این گیاه می‌تواند عملکرد سلول‌های بتا را بهبود بخشیده و فرایند ترشح انسولین را تسهیل کند.

انجير هندي (Opuntia streptacantha)

این گیاه که با نام کاکتوس گلابی تیغ دار نیز شناخته می‌شود و در نواحی خشک رشد می‌کند. ساکنان کویر مکزیک بطور سنتی از این گیاه برای کنترل قند خون استفاده می‌کنند. با مصرف این گیاه جذب روده‌ای گلوکز تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده است کاهش قابل توجهی را در میزان قند بعد از وعده غذایی و HbA1c نشان می‌دهد.

خار مریم (Silibum marianum)

این گیاه که با نام خارشیری نیز شناخته می‌شود از راسته گل‌مینا می‌باشد. خارمریم دارای مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان و فلاونوييدها می‌باشد که اثرات مثبتی برای مقاومت انسولین دارند.

شنبلیله (Trigonella foenum graecum)

این گیاه در هند، شمال آفریقا، نواحی مدیترانه‌ای و همچنین در کشورمان در پخت و پز استفاده می‌شود. در آزمایشات غیر کنترلی که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شده است، بیشتر نتایج حاکی از بهبود کنترل قند خون می‌باشد.

گیاهان دیگری که ممکن است در درمان دیابت تاثیر مثبتی داشته باشند عبارتند از:

 • زرشک (Berberine)
 • ساذج هندی (Cinnamomym tamala)
 • کاری (Curry)
 • جمبو (Eugenia jambolana)
 • جینکو (Gingko)
 • درخت کینو هند (Pterocarpus marsupium)
 • بادمجان نخودی (Solanum torvum)
 • گل پریوش (Vinca rosea)
ماردین