• درمان دیابت بارداری

    دیابت بارداری می‌تواند به مادر و فرزندش آسیب برساند، بنابراین باید خیلی سریع نسبت به درمان آن اقدام گردد.هدف از درمان دیابت بارداری این است که سطح قند خون فرد باردار در محدوده قند خون زنان بارداری باشد که مبتلا به دیابت نیستند.

    انواع دیابت

درمان دیابت بارداری در همه حال شامل برنامه‌ریزی برای داشتن رژیم غذایی مناسب به همراه انجام فعالیت‌های بدنی منظم می‌باشد. همچنین درمان ممکن است شامل اندازه گیری قند خون و تزریق انسولین نیز باشد.

انجمن دیابت آمریکا شاخص‌های زیر را برای اندازه گیری قند خون در دیابت دوران بارداری معرفی کرده است :

قبل از وعده غذایی: 95 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) یا کمتر

  • 1 ساعت بعد از وعده غذایی: 140 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) یا کمتر
  • 2 ساعت بعد از وعده غذایی: 120 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) یا کمتر

برای تغییر رژیم درمانی خود در طول دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. کنترل قند خون در دوران بارداری احتمال زایمان به روش سزارین را کاهش داده و سلامت مادر در زایمان و همچنین سلامت فرزند در سال‌های آتی را تضمین می‌کند.

مدیریت استرس

اگرچه ابتلا به دیابت بارداری می‌تواند باعث بروز استرس و نگرانی شود، ولی شما می‌توانید با کمک تیم پزشکی خود شامل پزشک، متخصص زایمان و متخصص تغذیه، قند خون خود را در محدوده نرمال نگه دارید، پس دیگر جای هیچ نگرانی باقی نمی‌ماند و می‌توانید بدون هیچ استرس بر روی دوران بارداری خود و سلامت فرزندتان تمرکز کنید.

دیابت باردای معمولا بعد از زایمان بر طرف می‌شود؛ ولی اگر شما در بارداری اول‌تان مبتلا به دیابت دوران بارداری شده‌اید، احتمالا (66 درصد) در بارداری‌های بعدی نیز به دیابت بارداری دچار خواهید شد. در تعداد کمی از خانم‌ها، دوران بارداری باعث پیدایش علائم دیابت نوع۱ یا دیابت نوع ۲ می‌شود. تشخیص اینکه این فرد مبتلا به دیابت دوران بارداری شده است یا شروع علائم دیابت او مصادف با دوران بارداری شده است، تا حدودی مشکل است. بنابراین درمان دیابت باید بعد از زایمان نیز ادامه یابد.

خیلی از خانم‌هایی که به دیابت دوران بارداری مبتلا می‌شوند، در سالیان آتی به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد. بنظر می‌رسد رابطه‌ای معنادار میان ابتلا به دیابت بارداری و ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد. دیابت بارداری و دیابت نوع 2 هر دو شامل وضعیتی است که به آن مقاومت به انسولین می‌گویند. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند از ابتلا به دیابت بعد از زایمان جلوگیری کند.

درمان دیابت بارداری

کاهش وزن

اگر وزنتان 20 درصد از وزن مدنظرتان بیشتر است، با کاهش تنها چند کیلوگرم می‌توانید از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنید.

با پیروی از چند رهنمون ساده مانند اضافه کردن سبزیجات و میوه‌های تازه به رژیم غذاییتان، کاهش چربی دریافتی به 30 درصد ( یا کمتر) از کل کالری دریافتی و همچنین نظارت بر میزان پروتئین دریافتی‌تان، می‌توانید رژیم غذایی سالمی را داشته باشید. رعایت رژیم و عادات غذایی سالم تاثیر بسزایی در جلوگیری از ابتلا به دیابت و بیماری‌های دیگر خواهد داشت.

انجام منظم تمرینات ورزشی به بدن شما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به انسولین اضافی، گلوکز بیشتری مصرف کند و با وضعیت مقاومت انسولین مقابله کند. به این دلیل است که انجام تمرینات ورزشی برای افراد دیابتی سودمند است. قبل از انجام تمرینات ورزشی حتما با دکتر خود مشورت کنید.

درمان دیابت بارداری