• درمان قطعی دیابت

    با وجود تمام تحقیقاتی که در مورد دیابت انجام شده است و پیشرفت‌هایی که در این حوزه حاصل شده است، این فکر به ذهن می‌رسد که برای دیابت درمانی قطعی وجود دارد. حال آنکه درمان قطعی برای هیچ نوع دیابتی یافت نشده است، نه دیابت نوع 1 و نه دیابت نوع 2. اگرچه رعایت برخی نکات و انجام بعضی کارهای ساده روزانه می‌تواند تاثیر به سزایی در کنترل و درمان دیابت شما داشته باشد و تفاوت زیادی حاصل کند.

    درمان قطعی دیابت

مکمل‌های غذایی نیز باعث درمان قطعی دیابت نمی‌شوند. برخی مواد خوراکی طبیعی ممکن است با داروهایی دیابت شما تداخل داشته باشد و برای شما خطرناک باشد. برخی مواد خوراکی دیگر می‌تواند برای دیابت شما مفید باشد، ولی قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی حتما با تیم پزشکی خود مشورت کنید.

همیشه به هر درمان جدید که برای دیابت ارائه می‌شود با دیده تردید بنگرید. یک درمان مناسب همیشه باید از آزمایشات بالینی متعددی با موفقیت خارج شود تا بتوان به آن اعتماد کرد.

آیا تغییر در سبک زندگی به کنترل دیابت کمک می‌کند؟

اگر چه هیچ درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد، ولی دیابت را می‌توان کنترل و مدیریت کرد. برای مدیریت موثر دیابت باید نکات زیر را انجام دهید:

میزان قند خون خود را کنترل کنید. با انجام تست بصورت روزانه سطح قند خونتان را تا جایی که امکان دارد نزدیک محدوده مجاز نگه دارید. داروهای دیابت خود را بطور منظم استفاده کنید، میزان غذای خود را تنظیم کنید. فعالیت بدنی داشته باشید، استرس خود را مدیریت کنید و از کیفیت خواب خود غافل نشوید.

برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی داشته باشید و تا جایی که امکان دارد به این برنامه پایبند باشید.

همیشه همراه خود میان وعده‌های سالم داشته باشید. بدین ترتیب احتمال کمتری دارد که میان وعده‌های ناسالم بخورید.

بطور مرتب ورزش کنید. ورزش تناسب اندام شما را حفظ می‌کند، باعث سوزاندن کالری‌های اضافی می‌شود و قند خونتان را پایین نگه می‌دارد.

بطور مرتب ویزیت‌هایی را با تیم درمانی خود داشته باشید. تیم درمانی شامل پزشک، مربی درمان دیابت، متخصص پاها، چشم پزشک، دندانپزشک و دیگر متخصصین مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد.

جراحی کاهش وزن

خیلی از افراد با دیابت نوع 2 بعد از انجام جراحی کاهش وزن، متوجه می‌شوند که قند خونشان به نزدیکی محدوده نرمال بازگشته است. برخی از متخصصین این اتفاق را بهبودی می‌دانند. بعد از جراحی کاهش وزن خیلی از افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای کاهش وزن نخواهند داشت.

هر چه میزان وزن بیشتری را در فرایند عمل جراحی از دست داده باشید، کنترل بیشتری بر روی سطح قند خون خود خواهید داشت. اگر بعد از جراحی اضافه وزن شما برگردد دیابت شما نیز باز خواهد گشت.

برای کنترل دیابت رسیدن به وزن مورد نظر و نگه داشتن وزن در محدوده سالم بسیار حیاتی است. همچنین باید از رژیم غذایی که پزشکتان برایتان تجویز کرده است پیروی کنید، بطورمنظم ورزش کنید، استرس خود را مدیریت کنید و برای انجام آزمایشات لازم بطور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید.

آیا سلول‌های بنیادی باعث درمان دیابت می‌شوند؟

استفاده از سلول‌های بنیادی بنظر می‌تواند موثر باشد ولی در حال حاضر بعنوان یک راه حل درمانی به آن نگاه نمی‌شود.

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که قابلیت تبدیل به انواع مختلف دیگر سلول‌ها را دارند. دانشمندان موفقیت‌هایی را در زمینه درمان دیابت نوع 1 با این سلول‌ها داشته‌اند.

آیا پیوند سلول‌های Islet می‌تواند درمانی برای دیابت باشد؟

پیوند سلول‌های islet موفق می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی فرد دیابتی شود. این فناوری، فناوری جدیدی است که هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

سلول‌های islet سطوح قند خون را شناسایی می‌کنند و انسولین تولید می‌کنند. این سلول‌ها باید از یک اهدا کننده دریافت شوند.

وقتی که پیوند با موفقیت انجام شد، سلول‌های اهدایی در پاسخ به سطح قند خون شروع به ترشح انسولین می‌کنند. این روش، روش انعطاف پذیرتری از رعایت برنامه غذایی محسوب می‌شود و از بروز عوارض بلندمدت ابتلا به دیابت مانند بیماری‌های قبلی، سکته، بیماری‌های کلیوی، آسیب‌های عصبی و چشمی جلوگیری می‌کند.

فردی که پیوند بر روی او انجام می‌شود باید به منظور جلوگیری از پس زدن سلول‌های اهدایی تا آخر عمر دارو مصرف کند.

پیوند لوزالمعده چطور؟

پیوند لوزالمعده می‌تواند برای عده‌ای از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مفید باشد. این پیوند معمولا برای افرادی انجام می‌شود که مرحله نهایی بیماری کلیوی را سپری می‌کنند.

پیوند لوزالمعده می‌تواند به کنترل بهتر سطح قند خون کمک کند. مانند هر عمل پیوند دیگر، فردی که عضو را دریافت کرده است باید تا آخر عمر خود داروهایی را مصرف کند تا از پس زدن عضو دریافتی جلوگیری کند.

ماردین