• دیابت نوع 1

  دیابت نوع 1 در واقع بیماری است که در آن پانکراس در بدن، دیگر هیچ انسولینی تولید نمی­‌کند. انسولین هورمونی است که بدن از طریق آن سطح گلوکز (قند) خون را کنترل می‌کند. بدون حضور انسولین، گلوکز (قند) بدن به جای تبدیل شدن به انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها، در خون جمع می‌شود.

  دیابت نوع 1

بدن با بیماری دیابت، نه تنها خود سطح گلوکز را در خون کاهش نمی‌دهد، بلکه دائم از خوراکی­‌هایی چون نان، سیب زمینی، برنج، پاستا، شیر و میوه، گلوکز اضافی نیز جذب می‌کند.

حد «شکر» به وجود نمی‌­آید و همچنین قابل پیش­گیری هم نیست. در حال حاضر این تفکر وجود دارد که دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می‌­افتد که سیستم ایمنی بدن شروع به از بین بردن سلول‌­های تولید کننده انسولین، می‌نماید.

درمان با انسولین

همانطور که می‌­دانیم درمان دیابت نوع 1 نیازمند انسولین است! روش­‌های مختلفی برای استفاده از انسولین به منظور مدیریت وضعیت بیمار دیابتی وجود دارد. انسولین ممکن است توسط قلم، سرنگ و یا پمپ، تزریق شود. پزشکان معمولا در فرآیندی که با بیمار خود طی می‌­کنند، نوع مصرف مناسب را برای فرد تجویز می‌نمایند. این تجویز براساس فاکتورهای زیر خواهد بود؛

 • تعداد دفعات تزریق برای بیمار
 • نوع زمان‌بندی تزریق انسولین
 • میزان دوز انسولین در هر بار تزریق

درمان انسولینی که دکتر به بیمار تجویز می‌­کند به اهداف وی از درمان، سن، شیوه زندگی، رژیم غذایی، سلامت عمومی و انگیزه بیمار، بستگی دارد. البته عوامل اجتماعی و مالی نیز بایستی در نظر گرفته شوند.

خبر خوب آن است که در کنار دیابت می­‌توانیم زندگی طولانی و سالمی را داشته باشیم! تنها لازم است سطح گلوکز (قند) خون را در سطح مناسب تعیین شده زیر نظر پزشک، کنترل کنیم.

برای زندگی سالمی که در جمله بالا وعده آن را دادیم، نکات زیر حایز اهمیت هستند:

 • مصرف انسولین تنها براساس تجویز پزشک (و سایر داروهای مناسب که دکتر تجویز می‌­کند)
 • بررسی و نظارت سطح گلوکز خون به صورت روزانه، توسط دستگاه‌­های سنجش
 • مصرف وعده­‌های غذایی و تنقلات سالم
 • ورزش‌های روزانه
 • تنظیم هدف بر روی داشتن وزنی مناسب
 • مدیریت اثربخش اضطراب
 • پرسش از درمانگر، در مورد میزان سنجش سطح گلوکز خون

چه کسی بیشترین کمک را می‌تواند به فرد مبتلا بکند؟

تیم درمانگر­ بیمار همیشه برای پاسخ و کمک‌­رسانی حاضر است. این تیم، با توجه به نیازهای بیمار و منابع موجود در محیط اطراف وی می‌­تواند شامل پزشک خانوادگی، متخصص دیابت (پرستار و یا متخصص تغذیه)، متخصص غدد، داروساز، مددکار اجتماعی، فیزیولوژیست ورزشی، روانشناس، متخصص مراقبت از پا و متخصص مراقبت از چشم، باشد.

این افراد می­‌توانند به فرد مبتلا به دیابت در پاسخ به سوال­‌هایش حول موضوع چگونگی مدیریت دیابت کمک کنند. آنها به فرد مبتلا کمک می‌کنند تا راحت­‌تر با برنامه غذایی، فعالیت­‌های مناسب و داروهای خود تنظیم شود.

همیشه توجه داشته باشید که اگر شما مبتلا به دیابت هستید، خودتان مهم‌­ترین فرد در تیم درمان‌گر هستید.

مثبت باندیشید و بیماری خود را مخفی نکنید

نگرش مثبت و واقع­‌گرایانه یک فرد مبتلا به دیابت می‌تواند به وی در مسیر مدیریت بیماریش کمک بسزایی کند. با سایر افرادی که دیابت نوع 1 دارند و یا افرادی که از فرد مبتلا به دیابت مراقبت کرده­‌اند، صحبت کرده و مشورت کنید.

ماردین