• دیابت نوع 2

  دیابت نوع 2 که در واقع در بسیاری از مواد مانند دیابت نوع 1 آشکار می‌شود، بیماری‌ است که در آن پانکراس (لوزالمعده) انسان به مقدار کافی انسولین تولید نکرده و یا بدن انسولین تولید شده را به گونه‌ای مناسب مصرف نمی‌کند. در نتیجه این موضوع، گلوکز (قند) بدن به جای تبدیل شدن به انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها، تنها در خون جمع می‌شود. بدن گلوکز را از غذاهایی چون نان، سیب زمینی، برنج، پاستا، شیر و میوه به دست می‌آورد. به دلیل مصرف گلوکز جذب شده، توسط هر یک از این منابع، بدن نیاز به انسولین دارد. انسولین هورمونی است که بدن توسط آن سطح گلوکز (قند) خون را کنترل می‌کند.

  دیابت نوع 2

خبر خوب!

خبر خوب این است که می‌توانیم زندگی طولانی و سالمی را داشته باشیم! تنها لازم است سطح گلوکز (قند) خون خود را در سطح مناسب تعیین شده توسط خود و درمانگرمان، حفظ کنیم. برای زندگی سالمی که وعده آن را دادیم، نکات زیر حائز اهمیت هستند:

برای زندگی سالمی که در جمله بالا وعده آن را دادیم، نکات زیر حایز اهمیت هستند:

 • مصرف وعده‌هایی غذایی و تنقلات سالم
 • ورزش روزانه
 • بررسی و نظارت سطح گلوکز خون به صورت روزانه، توسط دستگاه‌های سنجش
 • تنظیم هدف بر روی داشتن وزنی مناسب و سالم
 • مصرف داروهای مناسب بیماران دیابتی که شامل انسولین و دیگر داروها می‌شود، تنها بر اساس تجویز پزشک
 • مدیریت اثربخش اضطراب
 • پرسش از درمانگر، در مورد میزان سنجش سطح قند خون

کمک کننده اصلی کیست؟

تیم درمانگر بیمار همیشه برای پاسخ و کمک‌ رسانی حاضر است. این تیم، با توجه به نیازهای بیمار و منابع موجود در محیط اطراف وی می‌تواند شامل پزشک خانوادگی، متخصص دیابت (پرستار و یا متخصص تغذیه)، متخصص غدد، داروساز، مددکار اجتماعی، فیزیولوژیست ورزشی، روانشناس، متخصص مراقبت از پا و متخصص مراقبت از چشم باشد. این افراد می‌توانند به فرد دیابتی در پاسخ به سوال‌هایش در مورد چگونگی مدیریت دیابت کمک کنند. آن‌ها به فرد مبتلا کمک می‌کنند تا راحت‌تر با برنامه غذایی، فعالیت‌های مناسب و داروهای خود تنظیم شود. همیشه توجه داشته باشید که اگر شما مبتلا به دیابت هستید، خودتان مهم‌ترین فرد در تیم درمانگر خود هستید.

مثبت بیندیشید و بیماری خود را مخفی نکنید

نگرش مثبت و واقع‌گرایانه یک فرد مبتلا به دیابت می‌تواند به وی در مسیر مدیریت بیماریش کمک فراوانی کند. همچنین بهتر است با سایر افرادی که دیابت نوع 2 دارند و یا افرادی که از فرد مبتلا به دیابت مراقبت کرده‌اند، صحبت کرده و مشورت بگیرید.


ماردین