• دیابت

  دیابت می‌تواند هر شخصی را در هر سنی در معرض خطر قرار دهد!

  طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد افراد مبتلا به دیابت امروزه حدود ۳۸۰ میلیون نفر است که پیش بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۲ برابر افزایش پیدا کند.

  امروزه دیابت بارها بیشتر از سرطان سینه و ایدز قربانیان خود را به کام مرگ فرو می برد. بطوریکه هر ۳ دقیقه یک آمریکایی به عوارض ناخوشایند دیابت دچار می‌شود.

  شکر و قند عامل اصلی ابتلا به دیابت

علائم دیابت

گرسنگی و خستگی، بدن شما غذایی که می‌خورید را به مواد خوراکی سلول‌ها که گلوکز است تبدیل می‌کند، اما برای انجام این فرآیند نیازمند انسولین می‌باشد. در صورتی که بدن شما (پانکراس) نتواند انسولین مورد نیاز را تامین نماید این فرآیند به خوبی صورت نگرفته و سلول‌های بدن شما انرژی کافی بدست نخواهند آورد و شما احساس خستگی می‌کند.

تکرر ادرار و اغلب تشنگی، بطور معمول یک فرد سالم در طول ۲۴ ساعت نیاز به ۴ الی ۷ بار در روز دفع ادرار دارد در صورتی که افراد مبتلا به دیابت بیش از یان به دقع ادرار نیاز دارند.

یک فرد مبتلا، چرا به تکرر ادرار دچار می‌شود؟ بطور معمول بدن انسان بوسیله فعالیت‌های کلیه مجددا فرآیند جذت گلوکز را انجام می‌دهد. در صورتی که در افراد مبتلا این فرآیند صورت نگرفته و کلیه‌ها برای کاهش گلوکز سعی بر دفع بیشتر ادرار می‌نمایند.

خشکی دهان و خارش پوست، از آن‌جایی که بدن یک بیمار مبتلا به دیابت معمولا دارای تکرر ادرار است منطقی است که آب زیادی از بدن را از دست بدهد و باید مقدار بیشتر آب مصرف نماید.

تاری دید، تغییر سطح آب بدن می‌تواند در کیفیت بینایی تاثیر گذار باشد بطوریکه تار بینی و عدم فوکوس مناسب در دید را معمولا بوجود می‌آورد.

اطلاعات بیشتر

انواع دیابت

در کل دنیا می‌توان به ۳ نوع دیابت اشاره نمود، که در بین مردان، زنان و پیر یا جوان بطور پراکنده شایع است. این سه نوع عبارتند از دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری

دیابت نوع 1

دیابت نوع ۱ که بیشتر به دیابت ژنتیکی شناخته هم می‌شود می‌تواند بیشتر در افراد جوان دیده شود ولیکن در افراد دارای سن بالاتر هم به کرات دیده میشود. عامل اصلی این نوع از دیابت، عدم کارکرد مناسب پانکراس (لوزالمعده) بوده که بنا به هر دلیلی نمی‌تواند انسولین مورد نیاز بدن را تولید و انتشار دهد.
اطلاعات بیشتر

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 که اغلب بنام دیابت افراد مسن نیز شناخته می‌شود، ولیکن می‌تواند افراد کم سن و سال را نیز درگیر نماید.

بطور معمول دلیل اصلی این نوع دیابت، مقاومت بدن در مقابل انسولین رخ می‌دهد و دلایل اصلی آن عبارتند از چربی زیاد بدن و عدم فعالیت بدنی
اطلاعات بیشتر

دیابت بارداری

دیابت حاملگی همانطور که از اسمش پیداست می‌تواند یک خام باردار را دچار سازد و این عمل زمانی رخ می‌دهد که هورمون‌های بارداری آن خانم مقاومت در مقابل انسلین بوجود آورند و پانکراس نتواند انسلین مورد نیاز بدن را تامین نماید و آن خانم مبتلا به دیابت بارداری شود.

خانم‌ها چاق معمولا شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت بارداری را دارا هستند. همچنین بانوانی ازدیاد وزن بیش از حدی در دوران حاملگی داشته باشند بسیار مستعد ابتلا هستند.

این نوع دیابت معمولا پس از تولد نوزاد از بین می‌رود ولیکن این افراد استعداد بیشتر نسبت دیگر افراد برای ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند.
اطلاعات بیشتر

درمان دیابت

بطور کلی دیابت دارای درمان قطعی نمی‌باشد ولیکن با انجام فعالیت‌های خاص می‌توان آن‌را کنترل کرد.

 • مصرف داروهای کنترلی
 • تزریق انسلین
 • انتخاب مواد غذایی سالم
 • فعالیت بدنی
 • کنترل فشار خون
 • کنترل کلسترول خون
اطلاعات بیشتر