• علائم دیابت

    بسیار محتمل است که حتی با نشانه‌های بسیار کوچک، مبتلا به دیابت باشید! چنین وضعیتی سبب می‌شود تقریبا نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، غافل از وضعیت خود، رها شوند. در اصل شرایطی وجود دارد به نام "پیش دیابت" که معمولا برای ابتلا به دیابت نوع 2 شناخته می‌شود و هیچ نشانه ملموسی ندارد. در واقع دیابت نوع 2 و نشانه‌های آن به آرامی مشخص می‌شوند.

    علائم دیابت

از علائم معروف و شایع قند خون بالا، تکرر ادرار و تشنگی است. مشکلاتی چون خستگی، کم آبی بدن و غذا خوردن، از جمله نشانه‌های معروف دیگر قند خون بالا می‌باشد که بایستی به آن‌ها بسیار توجه کرد.

نباید فراموش کنیم که مراجعه به دکتر زمانیکه شکی از علائم دیابت وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. تشخیص به موقع بیماری و مدیریت مناسب شرایط بیماری، از جمله راهکارهایی هستند که احتمال بروز عوارض جدی را کاهش می‌دهند.

بنیاد بین المللی دیابت، 4 نشانه را به عنوان نشانه‌های اصلی دیابت معرفی کرده است. این نشانه‌ها چیزهایی هستند که می‌بایست در زودترین زمان ممکن در افراد بررسی شود:

تکرر ادرار

حضور قند یا گلوکز بالا در خون سبب آن می‌شود که شما به ناگهان نسبت به زمان‌های گذشته خود، بیشتر نیاز به دفع ادرار داشته باشید. مکانیزم چنین رخدادی آن است که انسولین بدن شما بی اثر شده یا به طور کلی دیگر در بدن تان وجود ندارد. در نتیجه، کلیه‌ها دیگر قادر به فیلتر نمودن گلوکز و برگرداندن آن به خون نخواهند بود. در این بیماری کلیه‌ها آب را از خون، به منظور رقیق نمودن گلوکز، خارج می‌کنند؛ این آب اضافی به نوبه خود سبب پر شدن متعدد مثانه می‌شود.

تشنگی‌های بی مناسبت

اگر بیش از حد معمول دفع ادرار داشته باشید، به جایگزینی آب و مایع از دست رفته بدن بسیار نیاز خواهید داشت. بنا براین بیش از همیشه آب مصرف می‌کنید. سوالی که اینجا بسیار اهمیت دارد آن است که هر چند وقت یک‌بار از خود بپرسید، آیا این اواخر بیش از معمول آب می‌نوشم؟

گرسنگی‌های شدید

از آنجایی که انسولین در خون شما به طور مناسب کار نمی‌کند و یا به طور کامل دیگر حضور ندارد؛ سلول‌های بدن دیگر انرژی خود را به دست نمی‌آورند و بدن مدام در جست‌و‌جوی انرژی بیشتر خواهد بود. غذا! غذا پاسخی است که بدن به کمبود انرژی خود نشان می‌دهد و شما با گرسنگی‌های زیاد مواجه می‌شوید.

افزایش وزن

نتیجه گرسنگی‌های زیاد، افزایش وزن است!

کاهش وزن غیرمعمول

کاهش وزن غیرمعمول از ویژگی‌های بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 است. از آنجایی که بدن دیگر انسولین نمی‌سازد، به دنبال منبع انرژی دیگری می‌گردد. این انرژی که همه جا از آن صحبت کرده‌ایم، همان گلوکزی است که به سلول‌ها می‌رسد. این منبع جدید انرژی بافت‌های ماهیچه‌ای و چربی خواهد بود که برای تولید انرژی شکسته می‌شوند.دیابت نوع 1 بیشتر معروف به یک شروع ناگهانی بوده و نوع 2 شروعی تدریجی دارد.

افزایش خستگی

کمبود انرژی سلول‌ها سبب می‌شود انسان بیشتر احساس "خستگی" و "بی توجهی" کند.

کج خلقی

از عوارض کمبود انرژی است!

تاری دید

تاری دید می‌تواند ناشی از بافتی باشد که از لنز چشمی کم می‌شود. این حالت سبب کاهش میزان توانایی تمرکزی چشم می‌شود. در برخی از موارد حتی کوری و مشکلات درازمدت بینایی نیز دیده شده‌ است!

بریدگی های و کبودی‌های دراز مدت

وجود گلوکز زیاد در بدن سبب می‌شود قدرت التیام بخشی بدن کاهش یابد.

عفونت و یا قارچ‌هایی پوستی

وجود گلوکز بالا در بدن قدرت بازیابی بدن را پس از عفونت و یا قارچ تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. زنان مبتلا به دیابت با مشکل عفونت‌های درازمدت مجرای ادراری مواجه خواهند بود.

خارش پوستی

تحریک و خارش‌هایش پوستی نیز می‌تواند از عوارض دیابت باشد.

لثه‌هایی قرمز و متورم

اگر لثه‌هایی حساس، قرمز یا متورم دارید، باید نگران دیابت باشید. در این میان دندان‌ها نیز ممکن است، در اثر جدا شدن لثه از آن‌ها، لغ شوند.

بیماری و عفونت‌هایی مکرر لثه

با توجه به حساسیت‌های لثه که گفته شد، ممکن است بیش از پیش با بیماری¬ و عفونت‌های لثه‌ای مواجه شوید.

بی حسی و سوزش در دست‌ها و پاها

در اثر افزایش قند بدن، اعصاب بدن و حتی رگ‌های خونی ظریفی که به آن‌ها خون می‌رسانند، می‌توانند مختل شوند. بنا براین ممکن است احساس سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی را در دست و پای خود حس کنید.

ماردین