کانون سلامتی کانون سلامتی


آنتی اکسیدان ها و دیابت

آنتی اکسیدان ها و دیابت

خلاصه مطلب: آنتی اکسیدان ها اغلب به عنوان مواد مغذی معجزه آسایی با توانایی پیشگیری و درمان بیماری ها از جمله دیابت معرفی می شوند. با این حال، نتایج متضادی از تحقیق در مورد نقش آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از دیابت و مدیریت به دست آمده است. پس افراد مبتلا به دیابت چه اطلاعاتی را می...آنتی اکسیدان ها اغلب به عنوان مواد مغذی معجزه آسایی با توانایی پیشگیری و درمان بیماری ها از جمله دیابت معرفی می شوند. با این حال، نتایج متضادی از تحقیق در مورد نقش آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از دیابت و مدیریت به دست آمده است. پس افراد مبتلا به دیابت چه اطلاعاتی را می توانند از دانش موجود در مورد آنتی اکسیدان ها کسب کنند؟

آنتی اکسیدان ها چه هستند؟

آنتی اکسیدان ها در اشکال مختلف از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد که در غذاها یافت می شوند وجود دارند. صدها، و یا هزاران، آنتی اکسیدان وجود دارد – برای اطلاع از یک لیست جزئی و منابع غذایی آنتی اکسیدان ها، به نمودار مربوطه در این مقاله توجه کنید. آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در مقابل آسیب های ناشی از مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد که می تواند به سرطان، بیماری های قلبی، و سایر بیماری ها منجر شوند حافظت می کنند. رادیکال های آزاد در نتیجه از فرایندهای طبیعی بدن و همچنین قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مانند دود سیگار و اشعه ایجاد می شوند. به نظر می رسد در بدن افراد مبتلا به دیابت رادیکال آزاد بیشتر تولید می شود. به همین دلیل، محققان تردید دارند که آیا مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است به پیشگیری از عوارض در میان افراد مبتلا به دیابت کمک می کند یا خیر.

آنتی اکسیدان ها و دیابت

هیپرگلیسمی (قند خون بالا)، رادیکال آزاد بیشتری تولید کرده و در نتیجه آسیب بیشتری به بدن می رساند. این آسیب ممکن است به عوارض کلیه و چشم و نیز فشار خون بالا و تغییرات سطوح چربی در خون (دیس لیپیدمی) بیانجامد. از آنجا که آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند، محققان در ابتدا تصور می کردند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید است. متاسفانه، تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است، از این فرضیه پشتیبانی نمی کنند. برخی تحقیقات نشان داده است که ویتامین E اثرات محافظتی روی قلب و رگ های خونی افراد مبتلا به دیابت نوع  1 دارد، ولی اثرات مشابه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مشاهده نشده است. برای افراد بدون دیابت، ویتامین E و بتا کاروتن مکمل باعث  افزایش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها می شود. آزمایشات انجلام شده بر آنتی اکسیدان اسید لیپوئیک α تأثیرات بیشتری از ویتامین E  نشان داده اند. اسید لیپوئیک α هنگامی که به صورت تزریقی تجویز شدند در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی علائم بیشتری ایجاد کرده اند.

به طور کلی، پژوهش های انجام شده در مورد نقش آنتی اکسیدان ها در دیابت محدود بوده و از مکمل های آنتی اکسیدان با دوز بالا استفاده شده است. فقط چند نوع محدود آنتی اکسیدان مورد مطالعه قرار گرفته اند و این تعداد برای ارائه هر گونه نظریه قطعی کافی نیستند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده اند که داروهایی که به طور معمول در اقدامات پزشکی جهت درمان دیابت و عوارض مربوط به آن مانند کلسترول و فشار خون بالا، آنتی اکسیدان هایی مانند مکمل های آنتی اکسیدانی نقش بیشتری دارند.

مواد غذایی، ادویه جات، ترشی جات و مواد مغذی حاوی آنتی اکسیدان

در حالی که استفاده از مکمل های آنتی اکسیدان برای پیشگیری از بیماری یا درمان آنها توصیه نمی شود، خوردن انواع غذاهایی که به طور طبیعی حاوی آنتی اکسیدان هستند می تواند به محافظت در برابر بیماری ها کمک کنند. در مورد غذاهای خاص مانند ادویه جات، ترشی جات و مواد مغذی انجام شده است ولی هنوز نتایج مشخصی به دست نیامده است.

غذاهایی که برخی از تحقیقات مقدماتی به منظور کاهش قند خون گزارش داده اند عبارتند از:
خربزه تلخ، جیمنما (یک گیاه بومی هند و آفریقا)، جینسینگ کره ای، پیاز، سیر، و پودر بذر کتان. با این حال شواهد کافی برای حمایت از این یافته ها در دسترس نیستند. در حالی که برخی از تحقیقات نشان داده است که دارچین در کاهش قند خون، تری گلیسیرید، LDL (شپشو) کلسترول، و کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 موثر هستند، پژوهش های دیگر نشان داده است که دارچین، هیچ تاثیری بر روی این موارد ندارد.

مواد مغذی است که به کاهش قند خون کمک می کنند عبارتند از: بیوتین، کارنیتین، وانادیم، کروم، منیزیم، روی، و ویتامین B3 (نیاسین)، E، و K، تمام مواد اغلب در قفسه های فروشگاه های داروسازی و مکمل دیده می شوند. این “راه حل های جایگزین”، که بسیاری از آنها ” آنتی اکسیدان” هستند، تست شده و سودمندی آن ها به اثبات نرسیده است و چنانچه بدون توصیه یک متخصص و پزشک مصرف شود ممکن است مخل درمان افراد باشد.

این پیام را با خود به خانه ببرید!

دانش فعلی نقش آنتی اکسیدان ها را در پیشگیری و درمان بیماری محرض ندانسته و همچنین تحقیقات انجام شده استفاده از مکمل آنتی اکسیدان را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه نمی کنند. بهترین استراتژی برای دفاع در برابر آسیب رادیکال های آزاد به بدن، یک رژیم غذایی سالم، داشتن فعالیت های فیزیکی منظم و کاهش استرس در حد امکان است. حفظ سطح قند خون در محدوده سالم نیز به کاهش آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. تعهد به خود داشته باشید و این تعهد را به عنوان سمبل استراتژی نگه داشتن سطح قند خون روزانه در حد نرمال قرار دهید.