کانون سلامتی کانون سلامتی


از دیابت تا آسیب به پا

از دیابت تا آسیب به پا

خلاصه مطلب: افراد دیابتی بيشتر از بقيه افراد احتمال دارد در معرض خطر مربوط به مشكلات پا قرار بگیرند، چراکه آسيب‌ ديدگی رگ‌های خونی و اعصاب باعث پایین آمدن توانايی بدن در مبارزه با عفونت‌ها می‌شود. افزایش قند خون علت آسیب زدن به ارگان‌های بدن مثل عصب‌ها و گردش خون می‌باشد. اگر افزایش سطح قند خون بدون درمان...افراد دیابتی بيشتر از بقيه افراد احتمال دارد در معرض خطر مربوط به مشكلات پا قرار بگیرند، چراکه آسيب‌ ديدگی رگ‌های خونی و اعصاب باعث پایین آمدن توانايی بدن در مبارزه با عفونت‌ها می‌شود. افزایش قند خون علت آسیب زدن به ارگان‌های بدن مثل عصب‌ها و گردش خون می‌باشد. اگر افزایش سطح قند خون بدون درمان ادامه یابد، می‌تواند منجر به زخم و عفونت پاها و در بدترین حالت نیاز به قطع شدن پاها شود.

اگرچه با درمان سریع و مراقبت‌های مناسب از پاها، بیشتر مشکلات قابل اجتناب است و تشخیص دیابت از نشانه‌ها و علائم ظاهری کاملا مشهود است. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌دهیم برای درمان قطعی دیابت که همیشه در خانه به سلامت پاهای خود توجه کنید و حداقل سالی یک بار پاهای خود را توسط یک متخصص دوره دیده چکاپ کنید.

 

“حمله پا” چیست؟

اگر پزشکتان به شما در مورد مشکلات پا هشدار داده است، ممکن است در معرض حمله پا قرار داشته باشید. دانستن و تشخیص حمله پا و مراقبت‌های لازم برای اجتناب از آن اهمیت زیادی دارد. حمله پا آسیبی به هر دو پا (یا یکی از پاها) است که در اثر کاهش گردش خون در پاهای فرد و کاهش احساس در پاها ایجاد می‌شود.

 

حمله پا فوریت درمانی است که نیاز به توجه جدی دارد.

اغلب مواقع این وضعیت با یک زخم کوچک در پاها شروع می شود و در مدت کوتاهی می‌تواند منجر به ایجاد زخم‌های بزرگ‌تر شود. این وضعیت می‌تواند از یک تاول کوچک که ناشی از بی‌حسی در پاهایتان است یا در اثر ایجاد خراشی ناشی از ایستادن در یک سطح برنده، ایجاد شود. حتی ممکن است بعلت بی‌حسی، دردی را در پاهایتان حس نکرده باشید.

 

نشانه‌های خطرناک کدامند؟

آیا پاهایتان قرمز، گرم یا متورم شده‌اند؟

آیا زخمی در پا و یا ترشحی در جوراب‌های خود مشاهده می‌کنید؟

احساس ناخوشی دارید؟

بخاطر داشته باشید که حتی با وجود زخمی آشکار در پای خود ممکن است دردی را احساس نکنید. اگر در بینایی مشکل دارید یکی از اطرافیانتان بخواهید هر روز پاهای شما را نگاه کند.

 

در موارد حملات پا چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

با پزشک عمومی خود یا مراکز درمانی در خصوص پا بلافاصله مشورت کنید. اگر به پزشک دسترسی ندارید یا هیچ بهبودی بعد از گذشت یک روز مشاهده نمی‌کنید، به نزدیک‌ترین مرکز درمانی شبانه روزی مراجعه کنید.

 

درمان حملات پا

برای درمان، احتمالا به یک دوره آنتی بیوتیک نیاز دارید و پای شما هم باید توسط پوششی محافظت شود. باید استراحت کنید و از ایستادن یا راه رفتن‌های غیرضروری پرهیز کنید. درمان فعلی‌تان ممکن است تغییر داده شود تا شانس درمان و بهبود پاهای شما افزایش یابد.

 

خدمات تخصصی درمان و محافظت از پاها

اگر پای شما در شرایط  وخیم باشد، باید به یک متخصص درمان پا مراجعه کنید. این بدان معناست که برای محافظت و درمان پای خود و جلوگیری از وخیم شدن اوضاع به مشاوره تخصصی دسترسی دارید.

 

متخصصین درمان پا چه می‌کنند؟

آن‌ها با بررسی وضعیت سلامت پاها احتمال خطر و ریسک را با شما در میان می‌گذارند. بعلاوه، برنامه اختصاصی درمانی را برای شما در نظر می‌گیرند. این برنامه شامل درمان، توصیه‌هایی در مورد پوشش پا، کفش مناسب و مراقبت از پا می‌باشد. شما هر ۱ الی ۳ ماه مجددا ویزیت خواهید شد و تحت نظر خدمات تخصصی پا قرار می‌گیرید. این ویزیت‌ها مکمل چکاپ سالیانه پاهای شما می‌باشد.

 

بهتر است افراد مبتلا به ديابت هر روز با انجام این کارها، از پاهای خود مراقبت كنند:

  • با معاینه پاهای خود به صورت روزانه، هر گونه زخم و عفونت را به پزشک خود اطلاع دهید
  • شصت و شوی روزانه پاهای خود با آب و صابون ملایم و خشک کردن مرتب آن‌ها
  • مرطوب نگه داشتن پاهای خود با لوسيون و كرم‌های مرطوب‌كننده
  • استفاده از كفش‌های راحت و نرم
  • ورزش روزانه
  • کشیدن سیگار نیز باعث اختلال در گردش و جریان خون پاهای شما خواهد شد