کانون سلامتی کانون سلامتی


الگوی خوردن برای مدیریت دیابت

الگوی خوردن برای مدیریت دیابت

خلاصه مطلب: سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید، سعی کنید در هر روز همان ساعت و تقریباً به همان مقدار روز قبل غذا بخورید. هر روز سه وعده غذا بخورید و سعی کنید این وعده ها در زمان مشخصی از روز باشد. همچنین میزان کل غذای خود را به طور تقریباً مساوی در طول روز...سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید، سعی کنید در هر روز همان ساعت و تقریباً به همان مقدار روز قبل غذا بخورید.

  • هر روز سه وعده غذا بخورید و سعی کنید این وعده ها در زمان مشخصی از روز باشد. همچنین میزان کل غذای خود را به طور تقریباً مساوی در طول روز تقسیم کنید.
  • روز خود را با صبحانه ای سرشار از فیبر مانند غلات و یا نان برشته، شیر کم چرب و یک تکه کوچک از میوه در کنار آن آغاز کنید.
  • ناهار و شام باید بیشتر شامل سبزیجات و کمی غلات سبوس دار و پروتئین بدون چربی باشد. بسیاری از سبزیجات معمولاً جزو غذاهای مجاز محسوب می شوند. آن ها حاوی کربوهیدرات بسیار کمی هستند، اما حاوی مواد مغذی و فیبر هستند. برخی از نشاسته یا سبزیجات شیرین – مانند کدو مسما، سیب زمینی شیرین و نخود فرنگی – باید به مقدار کمتری در هر وعده مصرف شوند.
  • کنترل مقدار غذای مصرفی را در هر وعده بیاموزید: استفاده از فنجان اندازه گیری، قاشق و مقیاس آشپزخانه برای اندازه گیری استفاده کنید. همچنین می توانید بیشتر با جدول ارزش غذایی مندرج بر روی بسته بندی مواد غذایی آشنا شوید و این امر به کنترل دیابت شما کمک بیشتری می کند.
  • سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده ها را حذف نکنید. این کار ممکن است به یک باره قند خون شما را دچار نوسان کند. گاهی اوقات، چندین وعده های غذایی کوچک ممکن است بهترین راه حل برای کنترل قند خون باشد.
  • آب و یا نوشابه های رژیمی/ بدون قند استفاده کنید منتظر نباشید تا تشنه شوید و بعد چیزی بنوشید. همیشه یک نوع نوشیدنی با خود داشته باشید.
  • هر زمانی که فکر می کنید ممکن است از برنامه غذایی تان عقب بیافتید تنقلات سالم همراه خود داشته باشید. حتی اگر از خانه و یا محل کار خود دور هستید میزان قند خون خود را به طور مرتب چک کنید. به همراه داشتن غذا و تنقلات سالم می تواند شما را از خوردن فست فود به دور نگه دارد.
  • با یک متخصص تغذیه یا یک آموزشگر دیابت مشورت کنید تا به شما در تهیه یک برنامه غذایی و الگوی غذا خوردن کمک کند.