کانون سلامتی کانون سلامتی


با بیماری‌های کاردیو واسکیولار آشنا شوید

با بیماری‌های کاردیو واسکیولار آشنا شوید

خلاصه مطلب: آسیب به قلب و رگ‌های خونی تحت عنوان بیماری‌های کاردیو واسکیولار شناخته می‌شود. عبارت کاردیو واسکیولار عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ‌های خونی بدن شماست به کار می‌رود و افراد دیابتی احتمال بیشتری دارد تا به این بیماری‌ها مبتلا شوند و می تواند یکی از عوارض مشهود در انواع دیابت باشد....آسیب به قلب و رگ‌های خونی تحت عنوان بیماری‌های کاردیو واسکیولار شناخته می‌شود. عبارت کاردیو واسکیولار عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ‌های خونی بدن شماست به کار می‌رود و افراد دیابتی احتمال بیشتری دارد تا به این بیماری‌ها مبتلا شوند و می تواند یکی از عوارض مشهود در انواع دیابت باشد. عبارت “بیماری‌های کاردیو-واسکیولار” (CVD) شامل بیماری‌های قبلی، سکته و تمامی بیماری‌های مرتبط با قلب و سیستم گردش خون است.

 

مشکلات کاردیو-واسکیولار

رگ‌های خونی شامل شریان‌هایی است که وظیفه انتقال خون از قلب به بدن و بازگشت این خون از اعضای  بدن به قلب را بر عهده دارند. آسیب به این رگ‌ها تحت عنوان بیماری‌های ماکرو-واسکیولار شناخته می‌شود.

مویرگ‌ها رگ‌های کوچکی هستند که تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در آن‌ها اتفاق می‌افتد. از آسیب و صدمه وارد شده به این مویرگ‌ها تحت عنوان بیماری‌های میکرو-واسکیولار یاد می‌کنیم.

زمانیکه مواد غذایی چرب مانند کلسترول در دیواره رگ‌ها ته نشین می‌شوند (که به آن پلاک می‌گویند) مقداری از فضای رگ‌ها اشغال می‌شود و فضا برای جاری شدن خون کاهش می‌یابد، به این وضعیت اختلالات شریانی می‌گویند.

اگر پلاک ایجاد شده دیواره شریان را پاره کند، سلول‌های خونی (بنام پلاکت‌ها) سعی می‌کنند تا آسیب ایجاد شده را ترمیم کنند و باعث تشکیل لخته خونی می‌شود. در طول زمان دیواره رگ‌های خونی خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهند. این وضعیت باعث ایجاد فشار خون بالا می‌شود که آسیب بیشتری را به رگ‌های خونی وارد می‌کند.

فشار ایجاد شده توسط قلب که به خون وارد می‌شود باعث می‌شود لخته خونی تشکیل شده از دیواره شریان‌ها کنده شود و در بدن حرکت کند تا به قسمتی برسد که به قدری باریک است که نمی‌تواند گذر کند. اگر این اتفاق بیفتد رگ باریک بصورت نسبی یا کامل مسدود می‌شود.

انسداد یک شریان باعث می‌شود تا قسمتی از بدن که توسط آن شریان تغذیه می‌شود، از اکسیژن و مواد غذایی مورد نیازش محروم شود. این عامل باعث بروز سکته یا حملات قلبی می‌شود (و بر روی مغز تاثیر می‌گذارد).

باریک شدن رگ‌های خونی همچنین بر اعضای دیگر بدن مانند پاها و دست‌ها تاثیر می‌گذارد. به این وضعیت بیماری‌های جانبی واسکیولار (PVD) گفته می‌شود. PVD ممکن است باعث لنگ زدن یا درد در ناحیه ساق پا شود. اگر این عارضه درمان نشود، در نهایت ممکن است منتهی به قطع پا شود.

دلیل بیماری‌های کاردیو-واسکیولار چیست؟

رگ‌ها در اثر سطوح بالای قند خون، سیگار کشیدن یا کلسترول بالا آسیب می‌بیند. بنابراین مهم است که افراد دیابتی برای مدیریت این عوارض و در سبک زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنند. مثلا برنامه رژیم غذایی سالمی را داشته باشند، در فعالیت‌های روزمره مشارکت بیشتری داشته باشند، اگر وزن بالایی دارند وزن خود را کاهش دهند و سیگار کشیدن را متوقف کنند.

چگونه از CVD جلوگیری کنیم:

اگر سیگاری هستید برای ترک آن کمک بگیرید.

رژیم لاغری سالم و متعادلی داشته باشید.

از لحاظ فیزیکی فعال باشید.

اگر افزایش وزن دارید، سعی کنید به وزن متناسب برسید.

داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

حداقل یکبار در سال کلسترول، فشار خون و سطح قند خون خود را چک کنید تا مطمین شوید که در محدوده مجاز و مورد نظر تیم پزشکی‌تان قرار دارید.

اگر هر گونه درد در ناحیه قفسه سینه، درد متناوب هنگام راه رفتن، ناتوانی جنسی یا علائم سکته مانند ضعف در دست یا صورت و کلام منقطع را تجربه کردید، باید هرچه سریعتر با پزشک معالج خود تماس بگیرید.