کانون سلامتی کانون سلامتی


با سیگار فشارتان را جابه‌جا کنید!!

با سیگار فشارتان را جابه‌جا کنید!!

خلاصه مطلب: مطمئن باشید بدترین و خطرناک‌ترین تفریح زندگی هر انسانی، سیگار کشیدن است. در دنیا هر روزه حدود 4400 نوجوان 12 تا 17 ساله شروع به کشیدن سیگار می‌کنند. معمولا شروع به سیگار کشیدن از روی کنجکاوی است و یا اینکه کودکان تمایل دارند کارهای خطرناک انجام دهند. بعضی وقت‌ها هم بچه‌ها فکر می‌کنند با سیگار...مطمئن باشید بدترین و خطرناک‌ترین تفریح زندگی هر انسانی، سیگار کشیدن است. در دنیا هر روزه حدود 4400 نوجوان 12 تا 17 ساله شروع به کشیدن سیگار می‌کنند. معمولا شروع به سیگار کشیدن از روی کنجکاوی است و یا اینکه کودکان تمایل دارند کارهای خطرناک انجام دهند. بعضی وقت‌ها هم بچه‌ها فکر می‌کنند با سیگار کشیدن بزرگ‌تر شده و شبیه پدر و مادرهایشان می‌شوند. گاهی هم نمی‌توان به خاطر “نه” گفتن، تعارف دوستان ناباب را رد کرد و وقتی سیگار به شما تعارف می‌کنند، آنرا می‌پذیرید. خیلی ساده است، اگر خطرات سیگار کشیدن را بدانید و دوستان واقعی خود را بشناسید، هیچ چیز شما را تهدید نخواهد کرد.

در مورد خطرات سیگار چه می‌دانید؟

حتما شنیده‌اید که سیگار کشیدن باعث بوجود آمدن بیماری‌های قلبی و سرطان می‌شود. خیلی‌ها فکر می‌کنند سال‌ها طول می‌کشد تا به خاطر سیگار کشیدن بیمار شوند، اما این طور نیست. هزاران خطر در کمین افراد سیگاری است. افراد سیگاری همیشه به خاطر موارد زیر خجالت می‌کشند:

خرابی دندان

دندان‌های زرد

لباس‌های بدبو

سرفه مداوم

عقب ماندن هنگام ورزش کردن با دوستان

و در آخر کیف پول خالی…

ضرر دود سیگار برای اطرافیان فرد سیگاری

گاهی اوقات شما سیگار نمی‌کشید، اما در محیطی قرار دارید که اطرافیانتان سیگار می‌کشند و دود سیگار به شما می‌رسد. دود سیگار هم می‌تواند خیلی خطرناک باشد. سعی کنید اتاقی را که در آن سیگار می‌کشند، تاکسی یا اتوبوسی که در آن دود سیگار وجود دارد ترک کنید. افراد سیگاری دوستان خوب و سالمی نیستند. آن‌ها یا به شما سیگار هدیه می‌دهند یا دود سیگار را به صورتتان می‌رسانند.

مشاوری خوب باشید

اصلا مهم نیست که شما چند سال دارید، اگه خودتان و یا اعضای خانواده شما درگیر بیماری دیابت هستید، اگر نشانه‌های بالای قند خون را می‌دانید و آگاهی پیدا کرده‌اید و یا در صورتی که راه پیشگیری از دیابت را پیدا کرده‌اید و حالا می‌دانید سیگار کشیدن تا چه اندازه به تحریک بدن شما و خطر ابتلا به این بیماری کمک می‌کند؛ شما به عنوان یک پزشک کوچک خانواده می‌توانید به خود و تمامی اعضای خانواده کمک کنید. شاید تمامی آن‌هایی که از شما بزرگ‌تر و کوچک‌تر هستند به کمک و اطلاعات شما نیاز دارند.

از امروز شما وظیفه دارید دوستانتان را راهتمایی کنید، به آن‎‌ها بگویید چرا باید ورزش کنند و چطور ورزش کنند. چرا باید برنامه رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشند و چه غذاهایی را بخورند. چه مواد غذایی برای سلامت آن‌ها ضرر دارد و چه مواد غذایی برای سلامتی آن‌ها مفید است.

اگر مطالب این مقاله و دیگر مقاله‌های این سایت را مطالعه کنید قطعا می‌توانید به عنوان یک مشاور خوب به خود و همه اعضای خانواده خود راهنمایی بدهید.