کانون سلامتی کانون سلامتی


بخون که قند تو دلت آب بشه !

بخون که قند تو دلت آب بشه !

خلاصه مطلب: تا حالا دقت کردید وقتی که از مغازه شیرینی فروشی رد می شیم، با چه ولعی به نون خامه ای نگاه می کنیم و از ته دل می گیم : ” وااااای اینجا رو نگا؛ عجب چیییزیه! چی می شد الان داشتم یکی از اونا رو می خوردم…”  من هم با شما موافقم، “خوردنی هایی...تا حالا دقت کردید وقتی که از مغازه شیرینی فروشی رد می شیم، با چه ولعی به نون خامه ای نگاه می کنیم و از ته دل می گیم : ” وااااای اینجا رو نگا؛ عجب چیییزیه! چی می شد الان داشتم یکی از اونا رو می خوردم…”  من هم با شما موافقم، “خوردنی هایی مثل شیرینی و شکلات خیلی وسوسه انگیزه …  و یه جورایی با روح و روان آدم بازی می کنه!”

وقت ناهار که می شه، سر میز می شینیم و یه مقدار غذا با سالاد می کشیم، مشغول خوردن می شیم، اما خب هنوز سیر نشدیم! باز می کشیم و تا جایی که مزه میده جلو می ریم، احتمالا این ماجرا هفته ها، ماه ها حتی سال هاست که ادامه داره. بعضی روزها توی سایت های مختلف یا کانال های مختلف تلگرام و اینستاگرام می گردیم دنبال یه چیز خوشمزه! دستور پخت غذاها، کیک و شیرینی هایی که از پس درست کردنشون بر میاییم را انتخاب می کنیم، که یه جورایی “بترکونیم”! شاید خیلی دقت نکرده باشیم که بیشتر توجه مان موقع انتخاب به مزه غذاست ! نه به نوع مواد به کار برده شده، تازه چقدر هم خوشحالیم که “بهمون خیلییی چسبیده!!! “

 

بفرمایید دهانتان را شیرین کنید

زندگی به کاممونه تا زمانیکه به بحث نه چندان جالب چاقی می رسیم، به هر حال ما از چاقی متنفریم و همیشه می گویم که نمی خواهیم چنین اتفاقی برای ما بیفتد، اما باید قبول کنیم که در چاقی غرق شدیم و مهم نیست ما چطور به اینجا رسیدیم، مهم این که ما از چاقی متنفریم؛ این وسط نگران سلامتی مون هم هستیم، چرا که اگر به همین صورت ادامه بدیم و نسبت به بی تحرکی و پر خوری بی اهمیت باشیم، عوارض چاقی و در آخر دیابت گیرمون میندازه.

بیایید با هم آرامشی رو تصور کنیم که با خیال راحت خوردنی های خوشمزه را هر زمان که دل مون خواست بخوریم، بدون هیچ احساس عذاب وجدانی برای چاقی یا ضررهایی که امکان داره برای ما داشته باشه… اما خب این طوری نمی شه، همین حالا هم از این وضعیت و شرایط ظاهریمون راضی نیستیم! بارها شده تصمیم به رژیم بگیریم و همین که چشممون به غذاهای هیجان انگیز می خوره از خود بی خود می شیم. اصلا یکی از بزرگ ترین لذت های دوران کودکی مون این بود که یه کرم شکلات شکوپارس با اسمارتیز می خریدیم و با لذت می خوردیم! خب ما همون آدماییم که بزرگ شدیم … با همون علایق شیرین!

 

چطور چاقی را قورت بدیم!

راه چاره چیه؟ باید همینطوری در دودلیِ بین خوردن و نخوردن غذاهای هیجان انگیز بمونیم؟ چطور امکان داره به اندام دلخواه مون برسیم؟ اصلا سلامتی به معنی رسیدن به وزن ایده آل، ورزش یا رژیم غذایی است؟ آیا ممکن که چاقی و بی تحرکی منجر به بروز دیابت نشه ؟ چه راه هایی برای حفظ سلامتی وجود داره؟ رژیم غذایی؟ قرص های لاغری؟ ورزش؟ یا جراحی های زیبایی؟

همه ما می دانیم که قلب سالم در بدن سالم است! این و هم می دانیم در صورتی که مشکلات چاقی و اضافه وزن و نادیده بگیریم ، به مارپیچی از چاقی و احتمالا مشکلات قند خون و دیابت دچار می شیم. بی شک سریع ترین راه برای لاغری و فرار از چربی اضافی این است که مصرف غذاهای پر کالری را به حداقل برسانیم و رژیم غذایی داشته باشیم. البته ورزش هم در این مسیر خیلی مهمه!

یکی از راه های مفید “انگیزه و اراده قوی” برای لاغری و رسیدن به حس خوبه! پس بهتره اول باور کنیم که می توانیم به ایده آل برسیم! بعد می شه راه های مختلف را امتحان کرد، مثلا امتحان کردن رژیم لاغری دکتر کرمانی، که خیلی ها هم باهاش موفق شدند، یا حتی رژیم کانادایی! اما چیزی که خیلی هم عجیب به نظر نمی رسه اینه که من این چنین روحیه ای نداشتم! احساس می کردم نمی تونم از رژیم هایی که می گفتند در هر وعده چقدر کالری مصرف کنیم یا طبق چه برنامه رژیم غذایی پیش بریم، پیروی کنم. چون باز هم در طول روز با دیدن هر چیزی وسوسه می شدم و با خودم می گفتم : ” حالا این یه بارو بخورم ، چیزی نمیشه که … “

معلوم بود که با کم خوری در هر وعده، قطعا دچار گرسنگی می شدم. گرسنگی چیزی نبود که بتونم براحتی تحمل کنم! بدنم کم کم به برنامه رژیم غذایی که “تقریبا” رعایت می کردم مقاوم شد و دیگه کاهش وزنی در کار نبود. این بود که تصمیم گرفتم در کلاس های ورزشی چربی سوزی ثبت نام کنم، حتی جلسه های اول با ذوق و شوق به باشگاه می رفتم، ولی بخاطر اینکه خیلی ورزشکار نبودم معمولا بعد از دو سه جلسه از ادامه کلاس ها منصرف می شدم و باز نا امیدی از این که به نتیجه نرسیدم …!

 

از خود انسان تازه بسازیم …

زمانیکه نمی تونستم در مهمانی ها  لباس های زیبا و مورد علاقه ام یا رنگی که دوست داشتم و بپوشم، در وجودم شدیدا احساس خلاء می کردم. تا اینکه تصمیم گرفتم بعد از امتحان راه های مختلفی مثل مصرف قرص های لاغری، رژیم های 3 روزه، آب درمانی و …  با یکی از دوست های صمیمی ام، که از چاقی و بی تحرکی دچار دیابت هم شده بود، تصمیم گرفتیم به کلینیک جراحی زیبایی، با رویای رسیدن سریع به اندام زیبا و مناسب، بریم! اما همون جا بود که متوجه شدیم یکی از دوستامون، که در حال حاضر هم باردار بود، بعد از عمل زیبایی به حالت اول برگشت و از همه بدتر درگیر دیابت بارداری هم شده بود! این عمل هم اون چیزی نبود که فکر می کردم …

 

نون خامه ای خونگی

یک روز به مهمانی دعوت شدم، در بین بحث های مختلف دوستام داشتم از خوردن نون خامه ای لذت می بردم، اما خب ته دلم حس خیلی خوبی نداشتم، این وسط مادر دوستم که متوجه این مسئله شده بود به من گفت : ” هر چقدر که دوست داری می تونی بخوری… این شیرینی ها خونگی و ضرر نداره! فکر کنید، شیرینی ای که اصلا فکرشم نمی کردم خونگی باشه، هم خیلی خوشمزه بود و هم شکر معمولی نداشت. یه ماده شیرین کننده کم کالری