کانون سلامتی کانون سلامتی


تاثیر مفید ورزش بر مغز

تاثیر مفید ورزش بر مغز

خلاصه مطلب: با افزایش آمادگی جسمانی، ورزش کردن به طور منظم تاثیر مثبتی را بر روی مغز دارد و می تواند تا حد زیادی به تندرستی شما کمک می کند. مطالعات علمی مختلف نشان داده اند که فعالیت های بدنی به ویژه ورزش ایروبیک عملکرد شناختی را افزایش می دهد. تعدادی از دلایل بالقوه برای این امر...با افزایش آمادگی جسمانی، ورزش کردن به طور منظم تاثیر مثبتی را بر روی مغز دارد و می تواند تا حد زیادی به تندرستی شما کمک می کند.

مطالعات علمی مختلف نشان داده اند که فعالیت های بدنی به ویژه ورزش ایروبیک عملکرد شناختی را افزایش می دهد. تعدادی از دلایل بالقوه برای این امر عبارتند از: افزایش جریان خون به مغز که از فعالیت بدنی ناشی می شود و مواد شیمیایی اعم از دوپامین و سروتونین را تولید می کنند که به شناخت و معرفت کمک می کنند. جریان خون به مغز، اکسیژن و گلوکزی را انتقال می دهد که برای بهبود هوشیاری و تمرکز ذهنی مورد نیاز است.

علاوه بر این، ورزش باعث ایجاد فرایندی به نام نوروژنز می شود که سلول های عصبی جدیدی را تولید می کند. این سلول ها در هیپوکامپ که مرکز یادگیری و حافظه در مغز است، شکل می گیرند. به هر حال، نیازی نیست که یک دانشمند به شما بگوید که ورزش دارای چه تاثیرات مثبتی بر روی تندرستی است. ورزش باعث ایجاد احساس بهتر و در کل شادتری در زندگی می شود. این بخشی از تاثیرات ورزش محسوب می شود، زیرا فعالیت بدنی یکی از بهترین راه های مبارزه با استرس است و ذهن تان را از مشکلات روزمره دور می کند و باعث آزاد شدن اندورفین می شود که به ایجاد احساس آرامش و راحتی اعصاب کمک می کند.

علاوه بر این، شما باید همانند در نظر گرفتن تاثیرات رژیم غذایی، برای تناسب اندام به ورزش کردن نیز دید مثبتی داشته باشید. در صورتی که در دیگر زمینه های زندگی تان احساس موفقیت نمی کنید، فعالیت بدنی می تواند روش خوبی برای ایجاد چنین احساسی در شما شود. از آنجاییکه دستیابی به چیزی که برای بدست آوردن آن سخت کار کردید، برای حالت روحی و سلامت کلی شما فوق العاده است، چرا برخی از اهداف شخصی را با برنامه ورزشی خود تلفیق نمی کنید؟

اگر فعالیت ورزشی انتخاب شده شما شنا، راه رفتن بر روی تردمیل، آهسته دویدن دور پارک یا بازی با یک تیم ورزشی باشد، اهداف دشوار اما قابل دسترسی خود را تعیین کنید و به هنگام دستیابی به آن ها از بالا رفتن اعتماد به نفستان لذت ببرید.