کانون سلامتی کانون سلامتی


تجربه سفر با دیابت

تجربه سفر با دیابت

خلاصه مطلب: شما می‌توانید با داشتن برنامه ریزی مناسب، یک تعطیلات کوتاه و یا یک سفر طولانی را به همان اندازه که برای افراد معمولی عملی است، برای افراد مبتلا به دیابت نیز می‌تواند عملی باشد. فقط این وسط آمادگی شما، مدیریت و کنترل دیابت و یک برنامه ریزی خوب برای اینکه شما از تمامی تعطیلات خود...شما می‌توانید با داشتن برنامه ریزی مناسب، یک تعطیلات کوتاه و یا یک سفر طولانی را به همان اندازه که برای افراد معمولی عملی است، برای افراد مبتلا به دیابت نیز می‌تواند عملی باشد. فقط این وسط آمادگی شما، مدیریت و کنترل دیابت و یک برنامه ریزی خوب برای اینکه شما از تمامی تعطیلات خود بدون نگرانی لذت ببرید مهم است.

 

سفر با ماشین یا هواپیما

اگر با خودرو سفر می‌کنید رعایت این نکات بسیار مهم است:

شما باید سطح قند خون خود را قبل از شروع سفر و همچنین در فواصل منظم در طول سفر اندازه گیری کنید. مهم ترین هدف شما این است که از کاهش قند خون‌تان جلوگیری کنید. موادی خوراکی که به سرعت بر قند خون شما موثر است، مانند آبنبات شیرین و یا آب پرتقال، همیشه باید در دسترس شما باشند.

اگر در حال سفر با هواپیما هستید، به خاطر داشته باشید که:

در صورت ابتلا به انواع دیابت، به خصوص دیابت نوع ۱، بسته حاوی تمام داروهای دیابتی خود را در یک کیف کوچک همراه خود داشته باشید. بسته‌هایی که در قسمت بار هواپیما نگه داشته می‌شوند، امکان گم شدنشان وجود دارد. همچنین، با انجام این کار، محدوده دما برای انسولین و نوار تست قند خون می‌تواند با ثبات تر باشد.

به منظور اجتناب از به وجود آمدن مشکل در بازرسی‌های امنیتی و یا کنترل‌های مرزی، از دکتر متخصص خود درخواست گواهی پزشکی کنید. این کار به شما اجازه حمل انسولین و دیگر داروهای دیابتی را خواهد داد.

 

چک لیست سفر

مطمئن شوید که علاوه بر داروهای دیابتی عادی خود، مقدار زیادی داروی اضافی با خود به همراه دارید. نوار آزمایش قند خون، لوازم جانبی پمپ انسولین، سوزن قلم و غیره را سر وقت، از تامین کننده داروهایتان دریافت کنید.

 

تنظیم دوز انسولین در هنگام تغییر منطقه زمانی

اگر اختلاف زمان بین مبدا و مقصد بیش از دو ساعت نباشد، معمولا نیاز به انجام تنظیمات نیست.

اما در صورت وجود اختلاف زمان زیاد انجام تنظیمات مورد نیاز خواهد بود. پس از تنظیم زمان صرف غذا و اصلاح انسولین (انسولین بولوس) ، باید به تنظیم انسولین (انسولین دارای تاخیر عملکرد) خود بپردازید. به عبارت دیگر، اگر شما در حال سفر به سمت غرب باشید، در آن صورت، طول روز برای شما طولانی‌تر خواهد بود که فاصله زمانی استفاده از انسولین، انسولین پایه‌ای شما را بیشتر خواهد کرد. اگر شما در حال سفر به سمت شرق باشید، در آن صورت، طول روز برای شما کوتاه‌تر بوده و فاصله زمانی استفاده از انسولین، انسولین پایه‌ای شما کمتر خواهد شد. در هر صورت چک کردن منظم و همیشگی سطح گلوکز شما امری بسیار مهم است.

لطفا قبل از سفر از دکتر متخصص خود در مورد چگونگی تنظیم درمان دیابت خود اطلاع کامل را بگیرید.

 

در صورت وجود تفاوت زمانی زیاد، برای بیماران با تزریق‌های متعدد روزانه (MDI)

در روز شروع مسافرت میزان تزریق انسولین سریع الاثر (انسولین دارای تاخیر عملکرد) خود را تنظیم کنید. در صورت پرواز از سمت شرق به غرب:

شکاف زمانی موجود در تزریق انسولین سریع الاثر خود را با تزریق‌های متعدد انسولین سریع الاثر (انسولین بولوس) پر کنید و سپس، پس از ورود، انسولین سریع الاثر خود را که به وقت محلی تنظیم شده تزریق کنید.

در صورت پرواز از سمت غرب به شرق:

در هنگام رسیدن به مقصد، اولین تزریق برنامه ریزی شده انسولین سریع الاثر خود را به تاخیر بیاندازید. ریتم طبیعی خود را تا زمان تنظیم تزریق انسولین سریع الاثر دوم خود به وقت محلی از سر نگیرید. شکاف زمانی موجود را با تزریق چند انسولین بولوس پر کنید.

 

در صورت وجود تفاوت زمانی زیاد، برای  بیماران با تزریق پمپی انسولین

اگر سفر شما دارای یک تفاوت زمانی سه تا چهار ساعته باشد، در این صورت شما می‌توانید ساعت پمپ انسولین خود را برای  افزایش دو ساعته در هر روز، تا زمان هماهنگی آن با وقت محلی، تنظیم کنید.

اگر سفر شما شامل تفاوت زمانی بیش از چهار ساعت باشد، در این صورت هنگام ورود به مقصد، پمپ را بر روی پایین‌ترین نرخ انسولین پایه، به عنوان نرخ ثابت انسولین پایه تنظیم کنید. این نرخ انسولین پایه ثابت را برای حدود دو تا سه روز حفظ کنید. هنگامی که بدن شما به زمان جدید عادت کرد، می‌توانید پمپ را به تنظیمات اولیه انسولین پایه بازگردانید.

 

تغییر نیازمندی‌های انسولین

برخی از افرادی که در خانه استرس زیادی را متحمل می‌شوند، ممکن است در تعطیلات به استراحت و آرامش بیشتری نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است از تعطیلات خود برای به حداکثر رساندن فعالیت بدنی خود استفاده کنند. این می‌تواند بر روی نیاز یک فرد به انسولین تاثیر بگذارد:

اگر شما نسبت به خانه، در تعطیلات بیشتر فعال باشید، احتمالا نیاز به انسولین بیشتری خواهید داشت. به همان صورت، اگر در تعطیلات فعال‌تر باشید و از داشتن فعالیت بدنی بیشتر لذت ببرید، می‌توانید انسولین کمتری مصرف کنید.

شما باید میزان مصرف انسولین سریع الاثر و کوتاه اثرتان را به نحو احسنت تنظیم کنید. بهترین کار این است که در مورد این مطلب قبل از تعطیلات با پزشک خود مشورت کنید. سیستم های نگهدارنده پمپ‌های انسولین در این زمینه انعطاف پذیری زیادی دارند و این امکان وجود دارد که تنظیمات جداگانه‌ای را برای زمان تعطیلات خود تنظیم کنید و یا از تنظیمات دوز انسولین پایه‌ای به صورت موقت استفاده کنید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید: دمای‌های بالاتر گردش خون شما را افزایش می‌دهند. در نتیجه انسولین با سرعت بیشتری به جریان خون خواهد رسید و با سرعت بیشتری اثر خواهد کرد.

 

حفاظت از داروهای دیابتی در برابر حرارت

انسولین و نوار تست قند خون به حرارت (بیش از 30 درجه سانتی گراد) حساس هستند. آن‌ها را به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهید، چراکه می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند و یا اثر آن‌ها را از بین ببرد.

کیسه‌های خنک کننده ویژه‌ای برای حفاظت از داروهای دیابتی شما وجود دارد.هنگام  رسیدن به مقصد، نوارهای تست و انسولین خود را در یخچال اتاق هتل خود و یا در یکی از یخچال‌های هتل قرار دهید.

داشتن یک یخچال کوچک در ماشین نیز می‌تواند مفید باشد. ولی بین عنصر خنک کننده و انسولین و نوار تست فضای کافی قرار دهید چراکه داروهای شما نباید به طور مستقیم در معرض سرمای زیاد قرار بگیرند.همیشه سطح قند خون خود را در سایه اندازه گیری کنید.

 

راهنمایی‌هایی در موارد اضطراری

اگر شما در حال سفر با یک گروه هستید، حداقل یکی از همسفران شما باید از وضعیت دیابتی شما آگاه باشد و بداند که در مواقع اضطراری و در هنگام کاهش قند خون شما چه کارهایی انجام دهد.

سعی کنید شما یک کارت شناسایی اضطراری (کارت شناسایی دیابتی) به زبان انگلیسی و یا زبان کشوری که در آن در حال سفر هستید به همراه داشته باشید. محل نزدیک‌ترین پزشک و یا بیمارستان در هر منطقه در سفر خود را شناسایی کنید.

قبل از شروع سفر، از تولید کننده انسولین خود بپرسید که آیا آن انسولین در این کشور مقصد و یا دیگر کشورهای مورد سفر شما قابل دسترسی خواهد بود یا نه و اینکه آیا احتمالا تحت نام‌های دیگری به فروش می‌رسد.

امیدواریم با مطالب ذکر شده بدون هیچ نگرانی، سفرهای مهیجی را تجربه کنید.