کانون سلامتی کانون سلامتی


حقایقی در مورد هایپرگلیسمی

حقایقی در مورد هایپرگلیسمی

خلاصه مطلب: دیابت بیماری قابل کنترلی است، اما کلید مدیریت و زندگی با بیماری دیابت ایجاد تعادل میان مصرف دارو،  تزریق انسولین و تغذیه و فعالیت می‌باشد. زمانی که این تعادل وجود نداشته باشد یکی از شرایط زیر اتفاق می‌افتد: یا قند خون بشدت افت می‌کند و حالت هیپوگلیسمی‌ (كاهش‌ قند خون‌) رخ می‌دهد؛ یا قند خون...دیابت بیماری قابل کنترلی است، اما کلید مدیریت و زندگی با بیماری دیابت ایجاد تعادل میان مصرف دارو،  تزریق انسولین و تغذیه و فعالیت می‌باشد. زمانی که این تعادل وجود نداشته باشد یکی از شرایط زیر اتفاق می‌افتد: یا قند خون بشدت افت می‌کند و حالت هیپوگلیسمی‌ (كاهش‌ قند خون‌) رخ می‌دهد؛ یا قند خون افزایش می‌یابد و هایپرگلیسمی (افزایش قند خون) پدید می‌آید.

در هایپرگلیسمی یا هایپر قند خون شما به سطح بالایی می‌رسد؛  معمولا بالاتر  از سطح 7 میلی مول در لیتر (mmol/L) قبل از یک وعده غذایی و 805 میلی مول در لیتر (mmol/L) دو ساعت بعد از صرف یک وعده غذایی. دلایل زیادی ممکن است برای این حالت (هایپر) وجود داشته باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

       فراموش کردن یک نوبت از داروی کاهش قند خون

       مصرف کربوهیدرات بیش از میزانی که بدن توانایی کنترلش را دارد.

       استرس زیاد

       بیماری در اثر یک عفونت

       زیاده روی در درمان هیپو

 

علائم هایپرگلیسمی عبارتند از:

–        ادرار بیش از حد بخصوص در شب

       تشنگی زیاد

       سردرد

       خستگی و رخوت

 

درمان هایپرگلیسمی

درمان هایپر باید متناسب با علت بوجود آمدن آن باشد. اگر هایپر برای شما به وفور رخ می‌دهد، با پزشک خود مشورت کنید تا نظارتی بر داروها و سبک زندگی شما داشته باشد. اگر سطح گلوکز خون شما برای مدت زمان کوتاهی بالا باشد، درمان فوری چندان ضروری نیست. ولی اگه برای مدت بیشتری سطح قند خون شما بالا باشد باید اقدامات لازم را انجام دهید:

مقدار زیادی مایعات بدون قند بنوشید.

اگر انسولین مصرف می‌کنید ممکن است نیاز باشد مقدار بیشتری مصرف کنید.

اگر احساس ناخوشی دارید، بخصوص اگر حالت تهوع دارید، با پزشک یا متخصص درمانی خود تماس بگیرید.

 

چطور از هایپر جلوگیری کنیم

در رژیم غذایی خود به میزان کربوهیدرات دریافتی توجه کنید و این را بدانید که چطور کربوهیدرات باعث افزایش سطح قند خون شما شود.

زمانیکه بیمار هستید، به مصرف داروهای کنترل دیابت خود ادامه دهید، حتی اگر چیزی نمی‌خورید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

تا جایی که امکان دارد فعالیت فیزیکی داشته باشید.

داروهای دیابت خود را همیشه به همراه داشته باشید و بدرستی آن‌ها را مصرف کنید.

 

درمان

اگر سطح خونتان فقط برای مدت کوتاهی بالا است، درمان فوری چندان ضروری نیست. ولی اگر برای مدت بیشتری بالا باقی ماند، باید اقدام لازم را بعمل آورید تا از ایجاد کتواسیدوسیس دیابتی اجتناب کنید.

اگر سطح گلوکز خونتان از 15 میلی مول در لیتر بیشتر شد، خون و ادرار خود را برای وجود کتون چک کنید. اگر کتون در خون یا ادرارتان وجود دارد، این احتمال است که انسولین به میزان کافی در خونتان وجود ندارد؛ پس ممکن است نیاز داشته باشید که دوز انسولین خود را افزایش دهید یا یک تزریق بیشتر انجام دهید. مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات بدون قند می‌نوشید. اگر متوجه شدید که کتون دارید و احساس ناخوشی می‌کنید، بخصوص در مواقعی که حالت تهوع دارید، با تیم پزشکی خود مشورت کنید.

نکته مهم: بهترین روش برای اجتناب از هیپو و هایپر چک کردن مداوم سطح قند خونتان است؛ بخصوص در مواقعی که:

       آنطور که باید غذا نخورده‌اید.

       فعالیت فیزیکی زیادی داشته‌اید.

       احساس ناخوشی می‌کنید.

       تغییری در زندگیتان ایجاد شده است که با روند مدیریت و درمان دیابت شما تداخل دارد.

وسایل درمان هیپو و هایپر را همیشه بهمراه خود داشته باشید، بدین ترتیب در مواقعی که دچار هیپو می‌شوید افراد بهتر می‌توانند به شما کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که افراد نزدیک به شما از دیابت شما و علائم هیپو و هایپر و نحوه درمان آن آگاهی دارند.