کانون سلامتی کانون سلامتی


درمان دیابت با کاهش گلوکز

درمان دیابت با کاهش گلوکز

خلاصه مطلب: این طبیعت انسان است که کارهای ناخواسته را به تعویق بیاندازد؛  بخصوص آن‌هایی که هزینه خرید بالای دارو و چک کردن قند خون برای چند بار در روز را شامل می‌شود. ولی وقتی که افراد با دیابت نوع 2، خوردن داروهای کاهش قند خون را به تعویق می‌اندازند با سلامتی خود بازی می‌کنند و شروع زودهنگام...این طبیعت انسان است که کارهای ناخواسته را به تعویق بیاندازد؛  بخصوص آن‌هایی که هزینه خرید بالای دارو و چک کردن قند خون برای چند بار در روز را شامل می‌شود. ولی وقتی که افراد با دیابت نوع 2، خوردن داروهای کاهش قند خون را به تعویق می‌اندازند با سلامتی خود بازی می‌کنند و شروع زودهنگام داروهای کاهش گلوکوز می‌تواند کمک کننده باشد.

ویرجینا ولنتاین نویسنده کتاب “نوع جدید دوم”  و پرستار متخصص در این‌‌باره می‌گوید: « امروزه می‌دانیم که دیابت نوع 2 بیماری پیش‌رونده و جدی است و از روز اول نیازمند توجه ویژه است. »

شواهد زیادی از تحقیقاتی که در این زمینه بدست آمده است، مشخص می‌کند مدیریت سفت و سخت  قند خون، بهمراه کنترل چربی‌های خون (کلسترول بد و خوب) و کنترل فشار خون می‌تواند راه کنترل دیابت نوع 2 را در این مسیر هموارتر سازد.

اگرچه در اغلب مواقع، افراد با دیابت نوع 2 و پزشکان آن‌ها برای اضافه کردن انسولین به رژیم درمانی و یا تعویض داروها اهمال می‌ورزند و به کندی عمل می‌کنند.

رویکرد مرسوم منتظر ماندن برای درمان دیابت نوع 2 می‌تواند سالیان سال، زندگی با سطوح بالای قند خون را بدنبال داشته باشد.

معمولا بیماران، توجیهات و بهانه‌های مختلفی را برای درمان دیرهنگام خود بیان می‌کنند:

  •        اگر مجبور به خوردن دارو برای دیابت نباشید، پس بیماری شما جدی نیست!
  •        متفورمین به کلیه‌های من آسیب می‌رساند!
  •        انسولین باعث می‌شود پای خود را از دست بدهم.

اگرچه نگرانی‌های موجهی نیز در این رابطه وجود دارد؛ مانند هزینه‌های بالای دارو، کاهش وزن احتمالی، هیپوگلیسمی‌ (كاهش‌ قند خون‌) که ناشی از تعداد کم طبقه داروهای کاهش گلوکز خون اتفاق می‌باشد.

وقتی که افراد با دیابت نوع 2 از پزشک خود راه حل دیگری برای کاهش وزن خود طلب می‌کنند و قول می‌دهند که مراقب تغذیه خود باشند،  پزشکان اغلب تجویز داروی کاهش گلوکز خون را متوقف می‌کنند و یا از اضافه کردن داروی جدید امتناع می‌ورزند. اگر سطح قند خون برای چند ماه بالا باشد، ریسک آسیب به ارگان‌های بدن و بافت بدن افزایش می‌یابد.

کلودیا شواید-اسلاوین متخصص تغذیه و استاد دیابت معتقد است این انسولین یا عوارض استفاده از داروهای کاهش قند نیست که به اعضای بدن آسیب می‌رساند، بلکه این گلوکز خون است که برای مدت زیادی در سطوح بالا قرار داشته است.

در گذشته درمان دیابت نوع ۲ بیشتر متمرکز بر تغییر الگوهای رفتاری و تغذیه بهتر، ورزش مداوم و کاهش وزن بود. ولی تحقیقات اخیر، درک عمیق‌تری از طبیعت پیشرونده دیابت نوع 2 در اختیار ما قرار داده است. تنوع بالای داروهای کاهش قند خون که از سال 1995 معرفی شده‌اند، باعث افزایش کنترل بیشتر و مدیریت شدیدتر سطح قند خون شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که 5 تا 10 سال قبل از اینکه دیابت نوع 2 تشخیص داده شود و زمانی که افراد افزایش وزن پیدا می‌کنند، مقاومت در برابر انسولین ایجاد می‌شود. در ابتدا بدن قادر است تا انسولین بیشتری در برابر افزایش قند خون تولید کند، ولی در نهایت سلول‌های بتای لوازالمعده قادر نیستند تا انسولین بیشتر تولید کنند و سطح قند خون افزایش می‌یابد. زمانی که اکثر مردم دیابت‌شان تشخیص داده می‌شود، 50 تا 80 درصد عملکرد سلول‌های بتا خود را از دست داده‌اند.