کانون سلامتی کانون سلامتی


دیابت؛ حقایقی عجیب اما واقعی!

دیابت؛ حقایقی عجیب اما واقعی!

خلاصه مطلب: “کلیه آمارها براساس آمارهای ملی حقیقی دیابت آمریکا در 2014 هستند.” بهتر است بدانید 1/29 میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا (3/9% کل جمعیت) مبتلا به دیابت هستند. این آمار نشان دهنده­ افزایش 8/25 میلیونی (5/8%) در سال 2011 است. در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده­ بهداشت جمعیتی جفرسون تخمین زده شده است، تا سال 2025...“کلیه آمارها براساس آمارهای ملی حقیقی دیابت آمریکا در 2014 هستند.”

بهتر است بدانید 1/29 میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا (3/9% کل جمعیت) مبتلا به دیابت هستند. این آمار نشان دهنده­ افزایش 8/25 میلیونی (5/8%) در سال 2011 است. در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده­ بهداشت جمعیتی جفرسون تخمین زده شده است، تا سال 2025 ممکن است 1/53 میلیون انسان دیابتی در آمریکا وجود داشته باشد. بر طبق داده‌های این آمار، 21 میلیون دیابتی هستند که بیماری آن­‌ها تشخیص داده شده است. رقمی که افزایش 8/18 میلیونی را نسبت به سال 2011 را نشان می‌­دهد.

همچنین با توجه به آمار حدود 1/8  میلیون انسان مبتلا به دیابت هستند که بیماری آن­‌‎ها بدون تشخیص و پنهان باقی مانده بود. (رقمی که نسبت به سال 2011، 7 میلیون افزایش را نشان می‌­دهد.) این موضوع نشان می‌­دهد که 8/27% افرادی که مبتلا به دیابت هستند، از بیماری خود آگاه نیستند.

آمارهایی که در آمریکا اعلام شده است، نشان می­‌دهد:

  • حدود 86 میلیون آمریکایی بالای 20 سال مستعد دیابت هستند.
  • در سال 2012، برای 7/1 میلیون انسان بالای 20 سال تشخیص ابتلا به دیابت داده شد.
  • به طور تقریبی از هر 400 کودک و نوجوان، یک نفر مبتلا به دیابت است.
  • 3/12% افراد بالای 20 سال مبتلا به دیابت هستند که رقمی معادل 9/28 میلیون نفر می‌شود.
  • 9/25% از افراد بالای 65 سال مبتلا به دیابت هستند، که رقمی معادل 2/11 میلیون نفر می‌شود.
  • 6/13% از مردان، معادل 5/15میلیون نفر، مبتلا به دیابت هستند. (این رقم از سال 2010 حدود 8/11% افزایش داشته است.)
  • 1102% از زنان، معادل 1304 میلون زن، دیابت دارند. (این رقم از 2010 حدود 1008% افزایش داشته است)

افزایش فست فودهای آمریکایی نظیر همبرگر، هات داگ، سیب زمینی سرخ شده و پیتزا موجب انتشار سریع دیابت در جنوب شرق آسیا شده است. تحقیقات دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه سوتا و دانشگاه ملی سنگاپور در گزارشی که در مجله علمی سیرکولیشن چاپ شده است، تعداد چینی‌های بزرگسالی که در سنگاپور زندگی می‌کنند و از بیماری قلبی و دیابت نوع 2 می‌میرند، از هر زمان دیگر بیشتر شده است.

نویسندگان این گزارش دریافتند که بزرسالان چینی ساکن سنگاپور که دوبار در هفته خوراکی‌های هله هوله‌ای آمریکایی می‌خورند، 56% بیشتر در معرض مرگ زودرس از بیماری‌های قلبی هستند، این در حالی است که ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 در آن‌ها 27% بیش از افرادی که هرگز لب به این نوع خوراکی‌ها نمی‌زنند، افزایش می‌یابد. افرادی که 4 بار در هفته فست فود می‌خورند، احتمال مرگ به دلیل عارضه قلبی در آن‌ها 80% بیشتر است.

بسیاری از واقعیات مفروض در مقالات، مجلات و اینترنت درباره دیابت وجود دارد که دور از واقعیت است. ضروریست کسانی که خودشان یا عزیزان‌شان دیابت دارند یا در معرض ابتلا به دیابت هستند، تصویر دقیقی از دیابت داسته باشند. در ادامه برخیتفکرات غیر معقول در خصوص دیابت آمده است:

افراد چاق همیشه به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند: این صحت ندارد. چاقی ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد، این یک شاخصه (فاکتور) است، ولی به این معنی نیست که یک فرد چاق حتماً به دیابت مبتلا خواهد شد. بسیاری افراد دیابتی نوع  2 هرگز اضافه وزن نداشتند و حتی اکثر افراد چاق هرگز به دیابت مبتلا نشده‌اند.

دیابت یک گرفتاری و دردسر است، اما جدی نیست: دو سوم بیماران دیابتی پیش از موعد سکته یا عارضه قلبی مرده‌اند. امید زنده بودن فرد دیابتی پنج تا ده سال کمتر از سایرین است. دیابت بیماری جدی است.

کودکان می‌توانند با دیابت رشد کنند: این صحت ندارد. تقریبا تمام کودکانی که دیابت نوع 1 دارند تولید انسولین سلول‌های بتا در پانکراس‌شان تخریب شده است. این سلول‌ها برگشت پذیر نیستند. کودکان با دیابت نوع 1 تمام طول عمر خود را به انسولین نیاز دارند، مگر روزی درمانی برای آن یافت شود.

رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت نسبت به سایر افراد عادی متفاوت است: رژیم غذای­ که پزشکان و متخصصان تغذیه برای افراد مبتلا به دیابت توصیه می­‌کنند، رژیمی سالم است؛ سالم برای تمامی افراد، حتی آنهایی که به بیماری مبتلا نیستند. این وعده‌­های غذایی شامل برخی سبزیجات، میوه‌­ها، غلات سبوس دار، مواد غذایی کم نمک و کم شکر و دارای چربی‌های اشباع شده، هستند.

سطح بالای قند خون برای مدت کوتاه موردی ندارد، در حالی که همین موضوع برای سایر افراد نشانه بروز دیابت است: سطح بالا قند خون هرگز برای هیچ کس وضعیت طبیعی­ نخواهد بود. برخی بیماری‌ها، استرس­‌های روانی و استروئیدها می­‌تواند سبب افزایش موقت قند خون در افراد غیر دیابتی شود. هر فردی که سطح قند خون بالا و یا قند در ادرار، بالاتر از نرمال داشته باشد، بایستی حتما به یک متخصص دیابت، برای تست قند خون مراجعه کند.