کانون سلامتی کانون سلامتی

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

خلاصه مطلب: دیابت یک اختلال متابولیک است. این بدان معنی است که راهی که بدن ما غذای هضم شده را برای تولید انرژی و رشد استفاده می کند مختل شده است. معمولا زمانی که ما غذا می خوریم، مواد غذایی تبدیل به گلوکز (یا قند) شده و توسط بدن برای تولید انرژی استفاده می شوند. در دیابت...دیابت یک اختلال متابولیک است. این بدان معنی است که راهی که بدن ما غذای هضم شده را برای تولید انرژی و رشد استفاده می کند مختل شده است. معمولا زمانی که ما غذا می خوریم، مواد غذایی تبدیل به گلوکز (یا قند) شده و توسط بدن برای تولید انرژی استفاده می شوند. در دیابت فرایند گرفتن گلوکز توسط بافت های بدن (مانند عضلات) دیگر به درستی کار نمی کند.

در بدن یک فرد سالم، پانکراس هورمونی به نام انسولین تولید می کند. انسولین برای گرفتن گلوکز توسط بافت های بدن ضروری است. بنابراین می توان از آن برای تولید انرژی استفاده نمود و یا برای استفاده های بعدی در بدن ذخیره کرد.

هنگامی که فردی به دیابت مبتلا می شود، سه مکانیسم بدن ممکن است به درستی عمل نکرده و مختل شوند.

  • ممکن است پانکراس قادر به تولید انسولین نباشد.
  • ممکن است پانکراس قادر به تولید انسولین کافی برای پاسخگویی به نیازهای بدن نباشد.
  • ممکن است پانکراس بخشی از انسولین مورد نیاز بدن را تولید کند، اما بدن قادر به استفاده درست از این انسولین نباشد. این اختلال به عنوان مقاومت در مقابل انسولین شناخته شده است.

 در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت، قند بیش از حد در خون خود دارند. اگر این مورد چک نشود، تجمع گلوکز در نهایت ممکن است به اندامی مانند چشم ها، کلیه ها، اعصاب و یا قلب آسیب رساند. با حفظ سطح گلوکز خون سالم، افراد  مبتلا به دیابت می توانند زندگی طولانی و سالمی را تجربه کنند.

انواع دیابت

  •  دیابت نوع 1 : وقتی پانکراس دیگر انسولین تولید نمی کند به وجود می آید. این اختلال معمولا ابتدا در سنین پایین، در سال های نوجوانی یا اوایل دوران بلوغ تشخیص داده می شود. همچنین در حدود 10٪ از افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد، برای تنظیم قند خون باید انسولین تزریق شود.
  •  دیابت نوع 2 : زمانی اتفاق می افتد که پانکراس انسولین کافی تولید نکرده و یا بدن در مقابل انسولین از خود مقاومت نشان می دهد. دیابت نوع 2 معمولا در دوران بلوغ ایجاد می شود، ولی ممکن است در گروه های پرخطر دیگر نیز رخ دهد. اکثر افراد مبتلا به دیابت، دیابت نوع 2 دارند. یک رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، فعالیت بدنی و کاهش استرس ممکن است در پیشگیری از دیابت کمک کرده و یا شروع این بیماری را به تاخیر اندازد. همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، ممکن است هیچ نشانه ای از این بیماری نمی بینند تا به بیماری خود پی ببرند.
  •  دیابت حاملگی : یک وضعیت موقت است که در طی بارداری رخ می دهد. این بیماری دو تا چهار درصد از حاملگی ها را هدف قرار می دهد. همچنین در دیابت حاملگی احتمال اینکه خود مادر و یا بچه بعداً به دیابت دچار شوند بسیار بالا می رود.