کانون سلامتی کانون سلامتی


غلبه بر دیابت با چاشنی سلامتی

غلبه بر دیابت با چاشنی سلامتی

خلاصه مطلب: امروزه دیابت به موضوعی تبدیل شده که در همه جای دنیا با آن سروکار دارند. علاوه بر خود دیابت که  مسئله‌­ای جهانی است، موضوع رژیم غذایی دیابتی و سایر مسائل  مربوط به آن نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان به دیابت نوع 2 مبتلا شده‌اید، باید بدانید که...امروزه دیابت به موضوعی تبدیل شده که در همه جای دنیا با آن سروکار دارند. علاوه بر خود دیابت که  مسئله‌­ای جهانی است، موضوع رژیم غذایی دیابتی و سایر مسائل  مربوط به آن نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان به دیابت نوع 2 مبتلا شده‌اید، باید بدانید که تنها نیستید! براساس آمار انجمن دیابت آمریکا (ADA)، حدود 30 میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا مبتلا به دیابت هستند که از آن میان 95% دیابت نوع 2 دارند.

انجمن دیابت آمریکا این آگاهی را می‌دهد که: «بیماری دیابت نباید مانع لذت بردن شما از خوراکی‌های مورد علاقه تان شود! بهتر است بیاموزید که چگونه مواد غذایی را سالم مصرف کرده و علایق غذایی خود را در وعده‌های خود بگنجانید. این روش موفقیت شما، در کنار آمدن با دیابت خواهد بود.» جالب است بدانید طبق یافته محققان دانشگاه هاروارد: “پیروی از رژیم غذایی سالم، با کاهش ۳۴ درصدی ریسک ابتلا به دیابت مرتبط است.” حتی تغییرات جزئی در رژیم غذایی، در مسیر پیروی از رژیم غذایی سالم، حتی می‌تواند نقش قابل توجهی در پیشگیری از دیابت نوع ۲ داشته باشد.”

 

با رویای شیرین تان خداحافظی نکنید!

با توجه به گفت‌وگوهای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، سخت‌ترین پرسشی که تا به حال در دنیا با آن مواجه شدند این بود که “پس علاقه‌ام به شیرینی جات را چکار کنم؟”

در پاسخ به این سوال باید به جای منع کردن افراد مبتلا به دیابت، می‌توان به آن‌ها اطمینان داد که به غیر از تعداد معدودی از خوراکی‌ها که باید از سبد غذایی خود حذف کنند، (مانند انواع شیرینی، مواد غذایی پر کالری و انواعی از شکلات­‌ها) چیز دیگری را از دست نخواهند داد!

با توجه به اهمیت رژیم غذایی دیابت، دنیا هم شروع به تفکر در این زمینه کرده و مسئله تولید شیرین کننده‌های کم کالری، مسئله‌ای است که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا، به منظور کاهش آمار افراد مبتلا به دیابت و حتی علاقمندان به کاهش وزن و لاغری، رواج داشته و در آخر تولید شیرین کننده‌های کم کالری رواج پیدا کرد. شیرین کننده‌های کم کالری مانند سوکرالوز برای فرو نشاندن هوس شیرینی، مانند یک معجزه بنظر می‌رسند و اگر تلاش می‌کنید که قند خون‌تان را کاهش دهید، شیرین کننده‌های کم کالری می‌تواند گزینه مناسبی باشد. بنابراین افراد مبتلا به دیابت می­‌توانند با استفاده از شیرین کننده‌های کم کالری بسیاری از خوراکی‌های محبوب‌شان را با نمونه­‌ای همانند شکر، اما با کالری پایین، جایگزین کنند.

به این ترتیب هر فردی که به دنبال روشی برای کاهش کالری و مصرف شکر در رژیم غذایی خود می‌باشد، می­‌تواند از شیرین کننده‌های کم کالری استفاده کرده با تهیه‌ شیرینی‌های خانگی و غذاهای لذیذ، بدون هیچ نگرانی از میزان دریافت کالری با این بیماری آشتی کند. با استفاده از این شیرین کننده‌ها می‌توانید انواع نوشیدنی‌های دلچسب مانند چای، هات چاکلت، کافی میکس، کاپوچینو، قهوه‌های سرد و گرم، و انواع دم نوش‌ها)، اسموتی­‌های مختلف چون موز و تمشک، توت فرنگی و نان­‌های شیرین، مافین‌ها، دسرها (مانند انواع کیک، نون خامه ای، پودینگ، کمپوت‌­) و غذاهای شیرین را تهیه کرده و لذت ببرید.