کانون سلامتی کانون سلامتی

نوشیدنی سرخ

نوشیدنی سرخ

خلاصه مطلب: این روزها مثل همیشه گرفتار کار هستیم؛ اما وقتی یک روز صبح جمعه بساط تفریح به کوه و کمر می بندیم، تا کمی نفس بکشیم و با یه حال خوش هفته بعدمون و شروع کنیم، حتما یک فلاکس چای هم تو لیست وسایل مون می ذاریم! خب وقتی قصد داریم با دوستامون به دل کوه های توچال بزنیم یاد رستوران ها و قهوه خانه های سر راه می افتیم و حال و هوای چای داغ و قند پهلو! اصن اون بالاها هیچ چیز به اندازه یه فنجان چای داغ و لب سوز نمی چسبه...زندگی شیرین

این روزها مثل همیشه گرفتار کار هستیم؛ اما وقتی یک روز صبح جمعه بساط تفریح به کوه و کمر می بندیم، تا کمی نفس بکشیم و با یه حال خوش هفته بعدمون و شروع کنیم، حتما یک فلاکس چای هم تو لیست وسایل مون می ذاریم! خب وقتی قصد داریم با دوستامون به دل کوه های توچال بزنیم یاد رستوران ها و قهوه خانه های سر راه می افتیم و حال و هوای چای داغِ قند پهلو! اصن اون بالاها هیچ چیز به اندازه یه فنجان چای داغ و لب سوز نمی چسبه…

تازه اگر کارمند هم باشیم از اول صبح روز بعد خیلی خوشحال از تفریح روز قبلش، دوست داریم خودمون رو به صرف نون بربری داغ با پنیر و گردو، و یه چای شیرین مهمون کنیم! حتی ممکنِ یه روزایی هوس های متفاوتی مثل شیر، قهوه، کاپوچینو و … به سرمون بزنه. برای بعضی ها هم فقط یه چای داغِ قبل از ناهار می تونه حال و حسابی جا بیاره!

یه عادت هم، که تقریبا همه ما ایرانی ها داریم، نوشیدن چای بعد از ناهار با یه چیز شیرین و خوشمزه است که خواب و از سرمون بِپَرونه…

 

این داستانِ علاقه به چای سر دراز داره …

بعد از یه روز کاری که به خونه بر می گردیم، وقتی به خاطر چیزهای جورواجوری که به خورد معده بیچاره دادیم، ممکنِ تا آخر شب درگیر نفخ معده بشیم و حالی برامون باقی نمانده، اون موقع دیگه چاره ای به غیر از پناه بردن به چایی نبات نداریم! یه روزایی هم ممکنِ عصری همراه دوستامون برای گپ دوستانه بریم کافی شاپ، منوی کافه را ورق می زنیم و دنبال  یه چیز هیجان انگیز می گردیم!

 

از خودت انسان تازه بساز!

اما وقتي متوجه بیماری مون می شویم انگار یک شبه زندگي تیره و تار می شه!  درسته که به دیابت مبتلا شدیم، اما این مسئله به این معنی نیست که همه چیز تمام شده … همین الآن فرصت مناسبی است که شیوه زندگی خودمون و خانوادمون را  تغییر بدیم و از همین امروز باید تصمیم بگیریم که زندگی سالمی را تجربه کنیم.

یه مقدار که دقت کنیم می بینیم در زندگی همه ما اتفاق هایی رخ می ده که ممکنِ باعث یک تصمیم بزرگ بشه! ممکن به این نتیجه برسی که چیزی رو برای همیشه از ذهنت دور بندازی، یا حتی برعکس چیزی را هرگز از یادت نبری! مثلا وقتی بدون توجه به اضافه وزن از خوردن همه چیز لذت می بریم … یا وقتی که با خیال راحت چای می نوشیم و حتی یه لحظه هم به این فکر نمی کنیم که ممکن روزی برسه که دیگه نتونیم از چای داغ با قند لذت ببریم، بعد ممکنِ یه تصمیم بزرگ تو ذهنمون بیاد …

چاي معمولا تلخِِ و ما عادت به چای تلخ نداریم! اگر هم چاي را حذف کنیم به سختی می توانیم جایگزینی براش پیدا کنیم. اگر هم حذفش نکنیم، خب قند، این شیرینی محبوب و مضر، حتما کنارش میاد و فراموش نمی شه … شیرینی ای که می تواند بدن را با مشکلاتی مثل بالا رفتن میزان قند خون و جلوگیری از جذب آهن، مواجه کنه!

 

یک فنجان ترش

خـوشـبـخـتانه نوشيدني‌ هاي مفيد زیادی در دل خانواده چای وجود دارند که مي‌تواند هم خستگی ما رو برطرف کند وهم اینکه آرام بخش باشد. اگر قصد داشته باشیم در کنار هم از زندگی لذت ببریم، چای ترش می تواند پیشنهاد خوبی برای ما دیابتی ها باشد!

یکی از مهم ترین ویژگی های چای ترش نزدیک بودن مواد موجود در آن با انسولین است، که خاصیت ضد دیابتی هم دارد. چای ترش حتی می تواند مثل یک سِپَر بلا از ما در برابر چاقی محافظت کند! چای ترش یا چای روزِل یا چای قرمز از رز چيني تهيه مي‌ شود و برخلاف چای سیاه که آهن بدن ما را دفع می کند، چای ترش منبع آهن به حساب می آید. نوشیدن یک فنجان چای ترش یک جایگزین خوب برای نوشیدنی‌ های پر شکر و آبمیوه‌ های مصنوعی است. این چای می تواند میزان قند خون ما را کنترل و به بهبود جریان خون مان کمک کند. همچنین این نوشیدنی به نوعی درمان گیاهی دیابت محسوب می‌شود. 

 

نوشیدن چای ترش در کنار یک رژیم غذایی مناسب، می تواند راه حل خوبی برای سلامتی و زیبای اندام ما باشد …