کانون سلامتی کانون سلامتی


چشم‌تان را به دست دیابت نسپارید

چشم‌تان را به دست دیابت نسپارید

خلاصه مطلب: همانطور که می‌دانید دیابت به صورت چراغ خاموش، افراد را درگیر می‌کند، طبق آخرین آمار به دست آمده حدود ۳۷ درصد افراد، مستعد ابتلا به بیماری‌ دیابت هستند. متاسفانه تعداد مبتلایان به عوارض چشمی و بینایی ناشی از دیابت روز ‌به‌ روز بیشتر می‌شود. در حالی که آن‌ها از همان ابتدا مشکلات چشمی ندارند و...همانطور که می‌دانید دیابت به صورت چراغ خاموش، افراد را درگیر می‌کند، طبق آخرین آمار به دست آمده حدود ۳۷ درصد افراد، مستعد ابتلا به بیماری‌ دیابت هستند. متاسفانه تعداد مبتلایان به عوارض چشمی و بینایی ناشی از دیابت روز ‌به‌ روز بیشتر می‌شود. در حالی که آن‌ها از همان ابتدا مشکلات چشمی ندارند و فرد تاری دید را احساس نمی‌کند و اصلا تصور نمی‌کند که دیابت تاثیری بر چشم‌ها بگذارد و در نهایت پس از چند سال، مشکلات بینایی‌ آشکار می‌شود.

 

“رتینوپاتی دیابتی”

افزایش قند خون به اعصاب و عروق خونی آسیب می‌رساند و زمانی که این آسیب‌ها در رگ‌های خونی چشم دیده شود، می‌تواند منجر به نابینایی فرد مبتلا به دیابت شود. “رتینوپاتی دیابتی”  اصطلاحی پزشکی برای بیشتر مشکلات رایج چشمی ناشی از دیابت است.  رتینوپاتی دیابتی به معنی آسیب به شبکیه چشم است و یکی از عوارضی است که می‌تواند افراد دیابتی را تحت تاثیر قرار دهد.

در دیابت نوع ۱ یا همان دیابت کودکان هم به خاطر تغییرات هورمونی، در صورتی که با عوارض چشمی ناشی از دیابت درگیر شود، با آسیب‌های شدیدتر روبرو خواهد شد و درمان آن‌ مشکل‌تر خواهد بود و تاری دید و در مواردی نابینایی نیز دیده شده است. برای درمان مشکلات بینایی ناشی از دیابت، در مراحل پیشرفته بیماری و زمانی که فرد با آب سیاه و آب مروارید چشمی مواجه می‌شود، به عمل جراحی اقدام خواهد کرد.

چیزی که در این میان اهمیت دارد، “کنترل قند خون” پس از عمل جراحی است؛ زیرا بروز عفونت چشمی پس از عمل جراحی را کنترل می‌کند. عفونت داخلی چشم پس از جراحی در بیماران دیابتی شایع است.

دلیل رتینوپاتی چیست؟

برای اینکه بتوانیم دید خوبی داشته باشیم و همه چیز را ببینیم، نور باید بتواند از جلوی چشم گذر کرده و به شبکیه برسد و توسط عدسی متمرکز شود. شبکیه لایه‌ای از سلول‌های حساس به نور است که در پشت چشم قرار دارد و قسمتی از چشم است که “می‌بیند”. شبکیه نور را به سیگنال‌هایی الکتریکی تبدیل می‌کند. این سیگنال‌ها از طریق عصب‌های چشمی به مغز فرستاده می‌شوند و مغز آن‌ها را به تصاویری که می‌بینید تفسیر می‌کند. شبکه‌ای ظریف از عروق خونی وظیفه تغذیه و خون‌رسانی به شبکیه را به عهده دارند. زمانیکه این عروق خونی مسدود یا سوراخ می‌شوند، شبکیه چشم آسیب می‌بیند و بدرستی کار نمی‌کند.

احتمال آسیب به چشم

وقتی سطح گلوکز خون بصورت مداوم بالا باشد به چشم‌هایتان آسیب وارد می‌شود. برای کاهش احتمال بروز مشکلات چشمی، قند خون، فشار خون و چربی های خون باید در محدوده مجاز نگه داشته شود، محدوده‌ای که توسط تیم پزشکی شما تایید می‌شود. هدف درمان دیابت از طریق سبک زندگی سالم دستیابی به این محدوده‌های مجاز تعریف شده می‌باشد. سیگار کشیدن نیز نقش زیادی در آسیب به چشم‌ها دارد، پس اگر سیگار می‌کشید، با متوقف کردن آن می‌توانید کمک شایانی به بهبود شرایط بینایی خود کنید.

 

انواع رتینوپاتی

سه نوع رتینوتاپی وجود دارد: رتینوتاپی زمینه‌ای، رتینوتاپی ماکولوپاتی و رتینوپاتی پرولیفراتیو (تکثیری)

 

راه‌های مراقبت از چشم

سعی کنید تا جایی که می‌توانید میزان قند خون‌تان‌ را در حد نرمال نگه دارید. با مراجعه به پزشک بصورت سالانه (حتی اگر مشکلی در بینایی شما وجود ندارد) از سلامت چشم خود مطمئن شوید. پزشک‌ شما از قطره‌ای برای گشاد کردن مردمک چشم‌تان استفاده می‌کند که “شت” چشم شما را ببیند. در صورت وجود مشکل با درمان زود بهنگام چشم کمک می‌کند تا از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری شود.

اگر مبتلا به دیابت هستید و در دوران حاملگی به سر می‌برید، باید در سه ماه ابتدای حاملگی با مراجعه به چشم پزشک معاینه شوید.

از سیگار کشیدن دست بکشید.

 

دیابت، دشمن چشم!

قند خون و فشار خون می‌تواند از ۴ قسمت به چشم‌ها آسیب برساند.

  • شبکیه پرده‌ای است در پشت چشم
  • زجاجیه مایع ژله‌ای شفافی است که داخل چشم را پر می‌کند.
  • عدسی که در جلو چشم قرار داشته و نور را بر روی شبکیه متمرکز می‌کند.
  • عصب بینایی مهمترین عصب چشم به مغز است.

 

تخریب شبکیه چشم به آرامی اتفاق می‌افتد. شبکیه، رگ‌های خونی بسیار کوچکی است که به راحتی آسیب‌پذیر هستند. قند خون و فشار خون بالا می‌تواند در طولانی مدت به مویرگ‌ها آسیب برسانند.

به این ترتیب رگ‌های کوچک ورم کرده و ضعیف می‌شوند و بعد، بعضی از رگ‌ها مصدود شده و مانع از خون‌رسانی می‌شوند. ممکن است در همان ابتدا تغییرات نامحسوسی در دید شما به وجود بیاید و این همان دلیلی خواهد بود که شما نیاز به معاینه چشم دارید، حتی اگر خوب ببینید!

 

و کلام آخر

اگر به دیابت مبتلا هستید، برای پیشگیری و کنترل ناشی از عوارض این بیماری، باید رژیم غذایی سالم داشته و با ورزش، وزن خود را در تعادل نگه دارد. همچنین به طور منظم با پزشک متخصص خود در ارتباط باشد. همیشه نسبت به قند خون‌ و فشار خون‌ خود توجه کافی داشته و به صورت مرتب چک نمایید.