کانون سلامتی کانون سلامتی


۴روش غلبه بر تنبلی

۴روش غلبه بر تنبلی

خلاصه مطلب: اکثر افراد دیابتی می‌دانند که چطور ورزش کنند یا چه چیزهایی را بخورند تا سالم بمانند. اما مشکل اینجاست که همیشه کارهایی را که می‌دانند باید انجامبدهند را انجام نمی‌دهند! قبل از اینکه برنامه راه رسیدن به سلامتی‌تان را پشت گوش بیاندازید، باید نشانه‌های اولیه فرایندهای آسیب به خودتان را تشخیص دهید: به تعویق انداختن کارها،...اکثر افراد دیابتی می‌دانند که چطور ورزش کنند یا چه چیزهایی را بخورند تا سالم بمانند. اما مشکل اینجاست که همیشه کارهایی را که می‌دانند باید انجامبدهند را انجام نمی‌دهند!

قبل از اینکه برنامه راه رسیدن به سلامتی‌تان را پشت گوش بیاندازید، باید نشانه‌های اولیه فرایندهای آسیب به خودتان را تشخیص دهید: به تعویق انداختن کارها، رفتارهای خود تخریبی، ترس و کمال گرایی. برای یک فرد مبتلا به دیابت بسیار حائز اهمیت است که این فرایندهای خود تخریبی را باید بخوبی بشناسد و قبل از اینکه درگیرش شود از بروزشان جلوگیری کند.

از شنبه شروع می‌کنم!

شما هم مانند خیلی از افراد جملاتی مانند “از فردا شروع می‌کنم” یا “این یک بار چیزی نمیشه” را با خود تکرار می‌کنید؟ در صورت مثبت بودن جواب، شما درگیر فرایند طفره رفتن و به تعویق انداختن کارها شده‌اید!

برای رهایی از این فرایند در چنین مواقعی سعی کنید هدف و خواسته اصلی خود را به یاد آورید، نه اینکه درگیر یک خوشی زودگذر و لحظه‌ای شوید. اهداف و خواسته شما می‌تواند برای مثال بازی کردن فوتبال با پسرتان بدون خستگی باشد، یا اینکه هنگام چکاپ روتین با پزشک‌تان نتایج خوبی را در آزمایش خود مشاهده کنید. زمانی که تشخیص دهید این رفتارهایتان به تحقق اهداف مهم‌تان آسیب می‌رساند، راحت‌تر می‌توانید از گزند این رفتارها مانند طفره رفتن در امان باشید. در این زمان سعی کنید یک کار مناسب که مرتبط با سلامتی‌تان است انجام دهید. برای مثال می‌توانید یک اسنک و میان وعده سالم میل کنید یا برای دقایقی در اطراف محیط کارتان قدم بزنید و پیاده روی کنید. در این صورت احساس بهتری خواهید داشت و می‌دانید که در مسیر درست حرکت می‌‌کنید.

 

عادات خود تخریبی تان را از بین ببرید

گاهی اوقات ممکن است چالش‌های کنترل دیابت شما را خسته کند، در این مواقع ناامیدی و کلافگی باعث می‌شود که با وجود ابتلا به دیابت غذاهای ناسالم زیادی بخورید و یا از روند تمرین و ورزش کردن دور شوید. برای مقابله با این رفتارهای مخرب، اول از هر چیز باید ماهیت این رفتارهای مخرب وعواقب آن را تشخیص دهید. برای مثال بدانید که خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات میزان قند خونتان را بشدت بالا می‌برد. قدم بعدی این است که رفتاری را جایگزین رفتار مخربتان کنید که باعث شود نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید و یا از شدت مخرب بودن رفتارتان بکاهید.

برای مثال فرض کنید که می‌خواهید قهوه‌ای با شکر و خامه زیاد میل کنید، با اینکه می‌دانید هم شکر و هم خامه برای‌تان مضر است. یک روش مقابله در این شرایط این است که تنها نیمی از شکر و خامه را به قهوه‌تان اضافه کنید و یا تنها نیمی از آن را بخورید. بدین ترتیب شما هم نوشیدنی که هوس کرده بودید را میل می‌‌کنید و هم تا اندازه‌ای جلوی ضرر را گرفته‌اید. اگر در چنین شرایطی خود را از نوشیدن قهوه با شکر و خامه محروم کنید و خواسته خود را سرکوب کنید، ممکن است باعث ناامیدی شدیدتان شود و از آن سمت بوم سقوط کنید. در چنین شرایطی بهترین رفتار ایجاد تعادل است.

غلبه بر ترس

نگرانی‌های مدوام در مورد وضعیت سلامتی بدنتان خیلی جدی‌تر از چند لحظه نگرانی گذرا یا افکار منفی زودگذر است. اگر کاری در خصوص جلوگیری از این افکار مزاحم انجام ندهید، ممکن است جلوی روند کنترل و حفظ سلامتی شما را بگیرد.

اگر یک بار دیگر این نگرانی‌ها به شما دست داد با ترس‌تان روبرو شوید. آن را تایید کنید و بدانید که این ترس‌ها چطور ممکن است باعث شود که نتوانید افکار مثبت داشته باشید. سپس به فردی مراجعه کنید که از شما حمایت عاطفی کند. یک تماس تلفنی یا یک پیام ساده می‌تواند ذهن شما را از این افکار منفی برهاند. خانواده و دوستان نیز نقش بسزایی در حال روحی شما دارند و می‌توانند باعث احساس قدرت شما شوند.

تاکتیک مفید بعدی صحبت‌های مثبت با خودتان است. در انتهای روز و یا زمانی که لحظات بدی را می‌گذارنید و یا افکار منفی به شما هجوم می‌آورند به خود تمامی کارهای مثبتی که به تازگی انجام داده‌اید را یادآوری کنید. تنها کاری که باید بکنید آن است که حواس خود را برای مدتی با افکار دیگری مشغول کنید تا افکار منفی‌تان از بین بروند.

 

کمال گرایی

آیا زمانی که دیر به اهدافتان می‌رسید و یا بقدر کافی خوب نبوده‌اید، خود را سرزنش کرده و ناامید می‌شوید؟ اگر چنین حالتی را تجربه می‌کنید، احتمالا دارای افکار کمال‌گرایانه هستید، افکار کمال گرایانه ممکن است در کوتاه مدت آثار منفی جدی نداشته باشند، ولی در بلند مدت باعث ایجاد رفتارهای خود تخریبی خواهند شد.

یک استراتژی مناسب برای مقابله با این حالت این است که اهداف بلندمدت خود را بصورت واقع بینانه و بدون سخت گیری تعیین کنید تا احتمال شکست را به حداقل برسانید. لازم نیست تمامی کارها را یک دفعه انجام دهید. این کار به نوعی تمرین صبر، استقامت و پایداری نیزمحسوب می‌شود. با تیم پزشکی خود مشورت کرده و برنامه‌ای گام به گام را تدوین کرده و اهداف کوچک و قابل حصولی را برای خود انتخاب کنید. زمانی که یک کار را براحتی و بدون مشکل انجام می‌دهید می‌توانید به سراغ هدف بعدی خود بروید. با پیروی از این روش، از اینکه چقدر زود به اهداف خود دست پیدا می‌کنید متعجب خواهید شد.