کانون سلامتی کانون سلامتی


در مورد دیابت سالمندان بیشتر بدانید

در مورد دیابت سالمندان بیشتر بدانید

خلاصه مطلب: معمولا با افزایش سن تغییرات فیزیولوژیکی چندی در بدن ما رخ می‌دهد. افراد سالمندی که در معرض ابتلا به دیابت و یا پیشرفت دیابت قبلی هستند، معمولا علائم تعریف شده دیابت را ندارند. در واقع به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط با سن، بعضی از علائم دیابت مخفی مانده و یا تشخیص آن‌ها مشکل می‌شود. از...معمولا با افزایش سن تغییرات فیزیولوژیکی چندی در بدن ما رخ می‌دهد. افراد سالمندی که در معرض ابتلا به دیابت و یا پیشرفت دیابت قبلی هستند، معمولا علائم تعریف شده دیابت را ندارند. در واقع به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط با سن، بعضی از علائم دیابت مخفی مانده و یا تشخیص آن‌ها مشکل می‌شود.

از جمله علائم مشخص شده دیابت می‌توان به تشنگی مکرر، افزایش حجم و تکرار و نیز کاهش وزن علیرغم پر خوری اشاره کرد. افراد سالمند معمولا دچار این علائم نمی‌شوند، اما ممکن است بی حال و مریض احوال باشند و یا با وجود اشتهای طبیعی، وزنشان به تدریج کم شود. از این رو بهتر است انجام آزمایش خون جهت بررسی مقدار قندخون جزئی از معاینات معمول افراد سالمند باشد.

معیارهای آزمایشگاهی تشخیص دیابت در سالمندان مشابه سایر گروه‌های سنی است. قند خون کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر است قندخون بیش از 126 میلی گرم به معنای وجود بیماری دیابت است. قند خون در محدوده 126_100 هم طبیعی نیست و فرد را در معرض بعضی از عوارض دیابت از جمله عوارض قلبی_عروقی قرار می‌دهد.

دیابت یک بیماری مزمن و جدی است که برای تنظیم قند خون و پیشگیری از بروز عوارض ناشی از قندخون بالا، به مراقبت و نظارت مداوم دارد. در سالمندان به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط با سن، بعضی از علائم دیابت مخفی مانده و یا تشخیص آن‌ها مشکل می‌شود.

 

آیا غلظت قند خون افراد دیابتی همیشه زیاد است؟

در هر فرد مبتلا به دیابت، قند خون قبل غذا باید در محدوده طبیعی (70_100 میلی گرم در دسی لیتر) و قندخون زمان خواب نیز 100_140 میلی گرم در دسی لیتر باشد. افراد دیابتی همانند افراد طبیعی در معرض افت قندخون هستند. نکته مهم این است که در افراد جوان دیابتی در مقایسه با سالمندان مبتلا به دیابت، معمولا حملات افت قند خون سریع‌تر شناسایی و درمان می‌شود. به دنبال افت قندخون، در افراد جوان رگ‌های خونی مغز گشاد می‌شوند تا خون بیشتری به مغز برسانند. در افراد سالمند ممکن است به دلیل سفت شدن سرخ رگ‌ها این جبران به راحتی بروز نکند. لذا به کرات دیده می‌شود که سالمندان دیابتی که تنها زندگی می‌کنند بر اثر افت قندخون زمین خورده و یا بی هوش می‌شوند.

 

علائم اولیه حمله کاهشقندخون

از علائم اولیه حمله افت قندخون می‌توان به این علائم اشاره کرد: فراموشی و یا گیجی، رنگ چریدگی، تعریق، عدم تمرکز حواس، تحریک پذیری، گزگز و مور مور دور لب، افت دمای بدن، کابوس شبانه و بی خوابی.

در صورت مشاهده عوامل فوق باید سریعا قندخون اندازه گیری شود. اگر نتوانستید قندخون فرد سالمند را اندازه بگیرید، کمی آبنبات شیرین ( یا از شکر و شیرین کننده کم کالری به همراه یک لیوان آب یا شیر استفاده کنید) به بیمار بدهید و منتظر تاثیر آن بمانید. در صورتی که بیمار شما بی‌هوش بود سعی در خوراندن مواد قندی نکنید و در اسرع وقت بیمار را به اولین مرکز درمانی ببرید.

انجام حرکات و فعالیت‌هایی که بیمار به آن‌ها عادت ندارد می‌تواند باعث افت قند خون شود، مثلا با انجام کارهای باغبانی در یک روز آفتابی، ممکن است چنین حالتی رخ دهد. توجه داشته باشید که در هوای سرد، خطر توامان افت قندخون و دمای بدن وجود دارد. لذا د صورت امکان بهتر است فرد سالمند در این گونه شرایط آب و هوایی نزد بستگان خود بماند. گاهی نیز ممکن است فرد سالمند خوردن یک وعده غذایی را فراموش کند، بنا بر این توجه به برنامه غذایی فرد سالمند مبتلا به دیابت بسیار مهم است.

همچنین ممکن است فرد سالمند دچار حملات افزایش قندخون شود. علائم بالا رفتن قندخون تکرر ادرار یا بی اختیاری در دفع ادرار و تشنگی هستند. سالمندان به سهولت دچار کم آبی می‌شوند، زیرا ممکن است نتوانند مایعات کافی بنوشند تا آبی را که از طریق ادرار دفع شده جایگزین نمایند؛ در نتیجه به دنبال بالا رفتن قندخون و کم آبی علائمی مانند خستگی، خواب آلودگی، گیجی و آشفتگی در آن‌ها پدیدار می‌شود.